Rewelacyjne Newcastle United. Manchester United miał dość

Newcastle United po nieprawdopodobnym wysiłku wygrało z Manchesterem United 1:0. Goście zostali całkowicie zdominowani i nic im nie dał zryw w ostatnich minutach. Końcowy wynik nie oddaje przebiegu spotkania. Złotego gola strzelił Anthony Gordon.

Tomasz Galiński
Anthony Gordon strzela gola w meczu Newcastle - Manchester United PAP/EPA / Peter Powell / Na zdjęciu: Anthony Gordon strzela gola w meczu Newcastle - Manchester United
Niewiarygodne tempo miał ten mecz. Pressing Newcastle od pierwszej do ostatniej minuty. Przygniatająca przewaga. Manchester United był przyparty do muru, ale do 55. minuty dobrze się bronił. Momentami szczęśliwie.

W końcu jednak mur pękł. Po kolejnym bardzo wysokim odbiorze gospodarze kilkoma podaniami rozklepali defensywę rywala i Anthony Gordon z bliska wpakował piłkę do siatki po przytomnej asyście Kierana Trippiera.

Nawet przy wyniku 0:0 nikt nie miałby prawa narzekać po takim meczu. Oczywiście poza kibicami Manchesteru United, bo ta drużyna zaprezentowała się skandalicznie. Wygrał zespół zdecydowanie lepszy. To nie podlega żadnej dyskusji. W końcówce "Czerwone Diabły" rzuciły się do ataku, ale zryw nastąpił zbyt późno.

To była jazda w jedną stronę. Manchester United wcielił się w rolę biernych statystów i raczej nie przeszkadzał.

Trybuny dodatkowo nakręcały gospodarzy. Oni szli do każdej piłki jak do pożaru. Boczni obrońcy byli de facto skrzydłowymi. W środku pola fantastycznie wyglądał Bruno Guimaraes, często oglądaliśmy akcje na jeden, dwa kontakty. Manchester United? Szkoda gadać. Jedna kontra, po której lekki strzał Alejandro Garnacho obronił Nick Pope. A poza tym kompletny dramat.

Już do przerwy powinno paść kilka goli, ale brakowało trochę precyzji. Najlepszą okazję miał Trippier, który trafił w poprzeczkę z rzutu wolnego. Blisko był też Alexander Isak, ale jego uderzenie z kilku metrów w ostatniej chwili zablokował Harry Maguire. Albo Miguel Almiron, ale w tej sytuacji - o dziwo - dobrze w bramce zachował się Andre Onana.

Po takim meczu można tylko zapytać - skąd Eddie Howe i jego zawodnicy biorą tyle sił? W tygodniu w Paryżu zagrali identyczną jedenastką, w dodatku szkoleniowiec nie przeprowadził ani jednej zmiany. Teraz musiał jej dokonać, bo przy jednej z nielicznych interwencji poważnej kontuzji doznał Pope. Jakby mało było urazów w ekipie "Srok".

Dopiero wtedy goście mocniej zaryzykowali, podeszli wyżej, ale nie byli w stanie doprowadzić do remisu. To znaczy zrobili to, ale Maguire strzelił ze spalonego i bramka nie mogła być uznana. Erik ten Hag i jego ludzie ruszyli do przodu stanowczo zbyt późno.

Newcastle United - Manchester United 1:0 (0:0)
1:0 Anthony Gordon 55'

Newcastle: Nick Pope (86' Martin Dubravka) - Kieran Trippier, Jamal Lascelles, Fabian Schaer, Tino Livramento - Lewis Miley, Bruno Guimaraes, Joelinton - Miguel Almiron, Alexander Isak, Anthony Gordon (90+7' Matt Ritchie).

Manchester United: Andre Onana - Aaron Wan-Bissaka (80' Sergio Reguilon), Harry Maguire, Luke Shaw, Diogo Dalot - Marcus Rashford (61' Antony), Scott McTominay, Kobbie Mainoo (80' Sofyan Amrabat), Bruno Fernandes, Alejandro Garnacho - Anthony Martial (61' Rasmus Hojlund).

Żółte kartki: Joelinton (Newcastle) oraz Maguire, Antony (Manchester United).

Sędzia: Robert Jones.