Pełna dominacja i pewne zwycięstwo reprezentacji Polski. Awans przypieczętowany

Całkiem dobrym występem pożegnały się z dywizją B i wkroczyły do elity. Reprezentacja Polski piłkarek pokonała w Sosnowcu Grecję 2:0 w szóstej kolejce grupy B3 Ligi Narodów.

Krzysztof Sędzicki
strzela Ewelina Kamczyk PAP / Piotr Polak / Na zdjęciu: strzela Ewelina Kamczyk
Z polskiego punktu widzenia to spotkanie już nic nie mogło zmienić. Biało-Czerwone cztery dni wcześniej w Stalowej Woli pokonały reprezentację Ukrainy 1:0 po golu Adriany Achcińskiej i zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie oraz awans do dywizji A.

- Piękne rzeczy się wydarzyły, ale mam nadzieję, że to dopiero początek. Od początku miałyśmy kontrolę nad tym spotkaniem. Wygrałyśmy wprawdzie "tylko" 1:0, ale taka jest piłka nożna. Musimy być cierpliwe i cieszyć się z każdego zwycięstwa. W następnym roku będziemy grały z naprawdę mocnymi zespołami i już nie możemy się tego doczekać - mówiła w wywiadzie dla Łączy Nas Piłka kapitan polskiej kadry Ewa Pajor.

Podobnie jak z Ukrainkami Polki od początku przejęły inicjatywę i przez znaczną część pierwszej połowy miały piłkę przy nodze. A zaowocowało to w okazje bramkowe dopiero w okolicach pierwszego kwadransa. Najpierw próbowała Tanja Pawollek, a po chwili również Ewa Pajor.

W odpowiedzi w 22. minucie z piłką urwała się Anastasia Spyridonidou, ale wypuściłą sobie ją za mocno i bez problemu interweniowała Kinga Szemik. A Biało-Czerwone szukały dalej. W 24. minucie Adriana Achcińska dośrodkowywała piłkę z prawej strony, a akcję zamykała Kinga Kozak, lecz piłkarka Glasgow FC trafiła w poprzeczkę.

Gospodynie były coraz bliżej. Przy kolejnych dwóch okazjach piłka wpadła do greckiej bramki, ale sędzia Jelena Pejković odgwizdała pozycję spaloną Martyny Wiankowskiej a później też Ewy Pajor. Z kolei w 36. minucie miała miejsce najlepsza szansa dla Greczynek. Piłkę zagrywaną z prawej strony zamknąć mogła Eleni Kakambouki ale przepuściła ją dla Vasillki Giannaki. Jej strzał zablokowała Kayla Adamek.

A to się zemściło kilkadziesiąt sekund później. Znakomite podanie z własnej połowy od Eweliny Kamczyk dostała uciekająca Ewa Pajor, która przebiegła kilkadziesiąt metrów z piłką i pewnym uderzeniem pokonała Zoi Nasi. To piąty gol najlepszej polskiej piłkarki w szóstym meczu Liga Narodów UEFA.

Po przerwie dalej to Biało-Czerwone napierały na rywalki, które wyraźnie były skoncentrowane na defensywie. W 59. minucie piłkę z prawej strony wrzucała Ewelina Kamczyk, a fizyczny pojedynek w polu karnym wygrała Kinga Kozak i dołożyła nogę tak, że piłka wpadła do siatki.

Po chwili kolejną wrzutkę z prawego skrzydła wykonała Kamczyk, a zamknęła ją Tanja Pawollek i pokonała grecką bramkarkę, ale zdaniem sędzi w tej akcji Oliwia Woś faulowała rywalkę i zamiast bramki dla Polski mieliśmy rzut wolny dla Grecji. Piłkarki z Hellady stać było w drugiej połowie jedynie na jeden strzał z dystansu. W 74. minucie uderzyła Veatriki Sarri, lecz refleksem wykazała się Kinga Szemik.

Reprezentacja Polski w ostatnim kwadransie jeszcze kilkukrotnie zagroziła bramce przeciwniczek, ale brakowało w tych akcjach precyzji przy ostatnim podaniu lub dokładności przy strzałach.

Awans Polek do dywizji A wiąże się nie tylko z grą w elicie, ale także z - teoretycznie - łatwiejszą ścieżką eliminacji do Mistrzostw Europy, które w 2025 roku odbędą się w Szwajcarii.