"Polski" gol w Pucharze Narodów Afryki

Iban Salvador, który latem dołączył do Miedzi Legnica, przyczynił się do sporej niespodzianki w 1. kolecje Pucharu Narodów Afryki. Jego gol zapewnił bowiem Gwinei Równikowej remis z Nigerią.

Bartłomiej Bukowski
Iban Salvador Materiały prasowe / Miedź Legnica / Na zdjęciu: Iban Salvador
W sobotę rozpoczął się 34. Puchar Narodów Afryki. 24 drużyny zostały podzielone na 6 grup. Kibiców Miedzi Legnica wyjątkowo interesować może natomiast grupa A, w której to swoje mecze rozgrywa Gwinea Równikowa. W ekipie tej występuje bowiem jedyny uczestnik turnieju, na co dzień związany z polską ligą - Iban Salvador.

28-latek do Legnicy trafił latem zeszłego roku w ramach rocznego wypożyczenia z hiszpańskiej Ceuty. W Miedzi jednak póki co furory nie zrobił, notując jak dotąd zaledwie 7 meczów.

Co innego jednak w drużynie narodowej. W niej, w trakcie niedzielnego meczu z Nigerią, wystąpił po raz 40. Co jednak najistotniejsze, w 36. minucie starcia sensacyjnie otworzył wynik, wyprowadzając Gwineę na prowadzenie.

Niestety dla Gwinei, zaledwie 2 minuty później bramkę wyrównującą zdobył gwiazdor Napoli Victor Osimhen. To było jednak wszystko, na co było stać piłkarzy obu zespołów i tym samym, dość sensacyjnie, Gwinea Równikowa urwała punkty faworyzowanym Nigeryjczykom.

W drugim meczu grupy A Wybrzeże Kości Słoniowej pokonało 2:0 Gwineę Bissau. Salvador i spółka kolejny mecz rozegrają w czwartek, 18 stycznia, a przeciwnikiem Gwinei Równikowej będzie Gwinea Bissau.