Powrót Mateusza Wieteski przyniósł szczęście drużynie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / Mateusz Wieteska / Mateusz Wieteska w barwach Cagliari Calcio
Instagram / Mateusz Wieteska / Mateusz Wieteska w barwach Cagliari Calcio

Cagliari Calcio, z Mateuszem Wieteską w składzie, opuściło strefę spadkową ligi włoskiej, dzięki przełomowemu zwycięstwu 2:1 z Bologną FC. Z kolei zespół Łukasza Skorupskiego i Kacpra Urbańskiego jest w coraz głębszym dołku.

W rozegranym w sobotę meczu Hellasu Werona z Empoli FC można było zobaczyć jednocześnie czterech Polaków. W Cagliari nie było szans na dorównanie temu wynikowi, ale także o starciu beniaminka z Bologną FC można było mówić "polski mecz w Serie A". W podstawowych składach znaleźli się Mateusz Wieteska, Łukasz Skorupski oraz Kacper Urbański.

Mateusz Wieteska znalazł się w jedenastce na mecz ligowy Cagliari Calcio po raz pierwszy od 8 października, kiedy to podopieczni Claudio Ranierego przegrali 1:4 z AS Romą. Później kandydata do reprezentacji Polski można było zobaczyć wyłącznie w dwóch meczach Pucharu Włoch i jednym kadry Michała Probierza. Drużyna z Sardynii nie wygrała od ponad miesiąca, dlatego jej trener postanowił coś pozmieniać w składzie.

Także Bologna nie miała się czym pochwalić. Rewelacja sezonu odpadła we wtorek z Pucharu Włoch, a w lidze uratowała punkt z sześciu możliwych w ostatnich dwóch kolejkach. Tym samym awans podopiecznych Thiago Motty do europejskich pucharów zaczął stać pod znakiem zapytania. W niedzielę Bologna także grała o przełamanie i w 24. minucie zdobyła gola na 1:0 strzałem Riccardo Orsoliniego.

Drużyna z regionu Emilia-Romania nie nacieszyła się długo prowadzeniem. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 1:1, do którego doprowadził Andrea Petagna w 31. minucie. Doświadczony napastnik pozbawił Łukasza Skorupskiego możliwości zachowania czystego konta.

Cagliari Calcio poszło za uderzeniem już po przerwie i w 69. minucie odwróciło wynik na 2:1. Riccardo Calafiori pokonał Łukasza Skorupskiego strzałem z rzutu karnego i gospodarze znaleźli się na drodze do przełomowego zwycięstwa. Zmobilizowani w obronie Mateusz Wieteska i spółka dowieźli prowadzenie do ostatniego gwizdka. Dzięki kompletowi punktów opuścili strefę spadkową.

Cagliari Calcio - Bologna FC 2:1 (1:1) 0:1 - Riccardo Orsolini 24' 1:1 - Andrea Petagna 31' 2:1 - Riccardo Orsolini (k.) 69'

Cagliari: Simone Scuffet - Gabriele Zappa, Mateusz Wieteska, Alberto Dossena, Tommaso Augello (46' Paulo Azzi) - Nahitan Nandez (82' Alessandro Di Pardo), Matteo Prati, Antoine Makoumbou (90' Leonardo Pavoletti), Ibrahim Sulemana - Nicolas Viola (86' Jakub Jankto) - Andrea Petagna (90' Alessandro Deiola)

Bologna: Łukasz Skorupski - Stefan Posch (66' Charalampos Lykogiannis), Jhon Lucumi, Riccardo Calafiori, Victor Kristiansen - Lewis Ferguson, Remo Freuler - Michael Aebischer (66' Giovanni Fabbian), Riccardo Orsolini, Kacper Urbański - Sydney van Hooijdonk (79' Nikola Moro)

Żółte kartki: Dossena, Nandez, Wieteska (Cagliari) oraz Posch, Calafiori (Bologna)

Sędzia: Gianluca Manganiello