Niezwykła dramaturgia w półfinale PNA. Decydowały rzuty karne

Nigeria w dramatycznych okolicznościach pokonała RPA po konkursie rzutów karnych i to ona zagra w finale Pucharu Narodów Afryki. Po 90 i 120 minutach było 1:1. Wszystkie gole padły po strzałach z jedenastu metrów.

Tomasz Galiński
Nigeria awansowała do finału Pucharu Narodów Afryki PAP/EPA / Gavin Barker / Na zdjęciu: Nigeria awansowała do finału Pucharu Narodów Afryki
Niestety mecz nie zachwycił poziomem. Długo brakowało emocji, ale wszystko zmieniło się w 64. minucie, kiedy Victor Osimhen po indywidualnej akcji wywalczył rzut karny.

Z jedenastu metrów nie pomylił się William Troost-Ekong, choć sam strzał nie był idealny. Lekki, blisko środka bramki i piłka wturlała się do siatki pod interweniującym Ronwenem Williamsem.

W pewnym momencie Osimhen sam zdobył bramkę na 2:0. Wydawało się, że jest pozamiatane. No właśnie, wydawało się, bo chwilę wcześniej doszło do faulu w polu karnym Nigerii. Sędzia został zawołany do monitora, odwołał tę bramkę i podyktował drugi tego wieczora rzut karny. Tym razem bardzo pewnie wykorzystał go Teboho Mokoena.

I to dało im mentalnego kopa. Chcieli pójść za ciosem, przycisnęli w ostatnich minutach i w doliczonym czasie byli bardzo blisko strzelenia gola dającego awans do finału, lecz koszmarnie pomylił się Khuliso Mudau.

Wobec tego konieczna była dogrywka, a następnie rzuty karne. RPA grało już na przetrwanie, ponieważ w 115. minucie po faulu taktycznym z boiska usunięty został Gomolemo Kekana.

Rzuty karne lepiej wykonywali Nigeryjczycy i to oni wjechali do wielkiego finału. Wygrał faworyt, zespół wyżej sklasyfikowany w rankingu FIFA.

W drugim półfinale (godz. 21) Wybrzeże Kości Słoniowej zagra z Demokratyczną Republiką Konga.

Finał rozegrany zostanie w najbliższą niedzielę o godz. 21.

Nigeria - Republika Południowej Afryki 1:1 (0:0) pd. k. 4:2
1:0 William Troost-Ekong (k.) 67'
1:1 Teboho Mokoena (k.) 90'

Sensacyjny transfer Radomiaka. Ten piłkarz kosztował kiedyś 9 milionów euro!