Nikt nie goni lidera Serie A. Szalona końcówka w meczu Milanu

Niespodzianka w derbach Lombardii. Porażka 2:4 AC Milanu z AC Monzą to pierwsza Rossonerich w lidze włoskiej od dziewięciu kolejek. Juventus pozostał wiceliderem, a lider Inter wydaje się niezagrożony na pierwszym miejscu w tabeli.

Mecz Serie A: AC Monza - AC Milan PAP/EPA / Roberto Bregani / Mecz Serie A: AC Monza - AC Milan
Konfrontacja w Monzy zakończyła kolejkę ligi włoskiej, w której doszło do kilku spotkań regionalnych przeciwników. Empoli zremisowało 1:1 z Fiorentiną w derbach Toskanii, a AS Roma rozbiła 3:0 Frosinone Calcio z regionie Lacjum. Pojedynek Monza kontra Milan to z kolei starcie zespołów z Lombardii. To daleka perspektywa, ale niewykluczone, że w przyszłości oba będą rozgrywać domowe mecze w Mediolanie.

Milan miał szansę na zajęcie drugiego miejsca w tabeli. Na przełomie stycznia i lutego punktował lepiej niż wicelider Juventus. Klub z Mediolanu był niepokonany w dziewięciu spotkaniach ligowych od 9 grudnia, a podopieczni Massimiliano Allegrego zdobyli tylko dwa z możliwych 12 punktów w czterech ostatnich kolejkach. Rossoneri wybrali się w krótką podróż do Monzy po rozbiciu 3:0 Stade Rennais w Lidze Europy, a w ich składzie doszło do zmian.

Monza naciskała w pierwszej połowie, a w końcówce zdobyła dwubramkowe prowadzenie. Z powodu zmiany bramkarza z Michela Di Gregorio na Alessandro Sorrentino było aż osiem doliczonych minut, co gospodarze wykorzystali. Matteo Pessina strzelił gola na 1:0 z rzutu karnego za faul Malicka Thiawa na Milanie Djuriciu. Następnie Dany Mota pokonał Mike'a Maignana strzałem z kilkunastu metrów po podaniu Andrei Colpanego i wtargnięciu w pole karne.

W przerwie od razu trzy zmiany trenera Stefano Piolego, które miały dodać rumieńców atakom Milanu. Na boisko weszli Rafael Leao, Christian Pulisić i Tijani Reijnders. Jeżeli jednak Rossoneri wyszli na drugą połowę z entuzjazmem, to mógł on zgasnąć w 50. minucie. Wtedy Luka Jović zobaczył czerwoną kartkę po wideo weryfikacji i skazał drużynę na grę w osłabieniu do końca spotkania.

Niedługo po zejściu z boiska Luki Jovicia, na boisku pojawił się Olivier Giroud. W 54. minucie Francuz był zmiennikiem Ismaela Bennacera. Strzelił on gola na 1:2 po dośrodkowaniu przedłużonym przez Christiana Pulisicia.

Po 12. w sezonie golu Oliviera Girouda, piłkarze z Mediolanu mieli jeszcze możliwość zapunktowania w derbach. Dzieliła ich od tego tylko i aż jedna bramka, a Monza wcale nie czuła się pewnie w rywalizacji jedenastu na dziesięciu. W statystykach czy to posiadania piłki, czy to strzałów celnych na nieznacznym prowadzeniu byli Rossoneri.

I osłabiony Milan doprowadził do remisu 2:2. Christian Pulisić dołożył gola do wcześniejszej asysty i wprowadził w osłupienie kibiców niżej notowanego klubu. Amerykanin w 88. minucie przeprowadził indywidualny atak zakończony efektownym strzałem w kierunku dalszego narożnika w bramce Alessandro Sorrentino.

Konfrontacja miała dość szalony przebieg, a końcówka drugiej połowy przypominała końcówkę pierwszej. To dlatego, że Monza ponownie strzeliła dwa gole. Na prowadzenie wróciła w 90. minucie za sprawą Warrena Bondo, który zdobył gola na 3:2 po asyście Daniela Maldiniego, syna legendy Milanu. Z kolei w doliczonym czasie Lorenzo Colombo ustalił wynik na 4:2 dla gospodarzy, którzy zwyciężyli po dwóch zwrotach akcji.

AC Monza - AC Milan 4:2 (2:0)
1:0 - Matteo Pessina (k.) 45'
2:0 - Dany Mota 45'
2:1 - Olivier Giroud 65'
2:2 - Christian Pulisić 88'
3:2 - Warren Bondo 90'
4:2 - Lorenzo Colombo 90'

Monza: Michele Di Gregorio (43' Alessandro Sorrentino) - Armando Izzo, Pablo Mari, Andrea Carboni (66' Warren Bondo) - Samuele Birindelli, Matteo Pessina, Roberto Gagliardini, Dany Mota (81' Pedro Pereira) - Andrea Colpani (81' Daniel Maldini), Valentin Carboni - Milan Djurić (66' Lorenzo Colombo)

Milan: Mike Maignan - Alessandro Florenzi (83' Yunus Musah), Malick Thiaw, Matteo Gabbia, Theo Hernandez - Ismael Bennacer (54' Olivier Giroud), Yacine Adli (46' Tijani Reijnders) - Samuel Chukwueze (46' Christian Pulisić), Ruben Loftus-Cheek, Noah Okafor (46' Rafael Leao) - Luka Jović

Żółte kartki: Djurić, Pessina, Mota (Monza) oraz Gabbia (Milan)