Bezbramkowo w Łęczycy, grad goli w Polkowicach - relacja z XII kolejki Ekstraklasy futsalu

Tylko cztery spotkania zostały rozegrane w ramach XII rundy futsalowej Ekstraklasy. Kolejne zwycięstwo na swoim koncie zapisali gracze liderującej rozgrywkom Akademii FC Pniewy. Do niecodziennego rozstrzygnięcia doszło w Łęczycy, gdzie miejscowy Hurtap podejmował Pogoń 04 Szczecin.

Damian Woźniak

Mimo, że mecz zakończył się rzadko spotykanym na futsalowych arenach wynikiem bezbramkowym, to kibice zgromadzeni w Hali Gimnazjum na brak emocji nie mogli narzekać. O tym, że żadnej z drużyn nie udało się zdobyć gola na wagę zwycięstwa zadbali bramkarze obu ekip Łukasz Groszak ze strony gospodarzy oraz Dominik Kubrak strzegący bramki gości. Oba zespoły rozpoczęły to spotkanie spokojnie, jednak z upływem czasu ataki Hurtapu stawały się coraz śmielsze. Gracze Pogoni nastawili się na grę z kontry i to właśnie po jednej z takich akcji Wołodymr Nudyk trafił w słupek. Gospodarze tuz przed przerwą mieli doskonałą sytuację do zdobycia gola, jednak strzał Krawczyka minimalnie minął światło bramki Pogoni. W drugiej części meczu mistrz Polski nadal miał optyczną przewagę, jednak mimo kilku świetnych sytuacji bramkowych Kubrak do końca pojedynku pozostał niepokonany. Hurtap po tym remisie spadł na czwartą pozycję w ligowej tabeli, Pogoń nadal plasuje się na piątej pozycji.

Kolejne trzy oczka dopisał do swojego konta lider tegorocznych rozgrywek Akademia FC Pniewy. Zwycięstwo na własnym obiekcie na toruńskim Marwitem nie przyszło jednak akademikom łatwo. "Marchewkowi" w pierwszej połowie wygranej przez gospodarzy 3:2 dwukrotnie doprowadzali do wyrównania. Najpierw na gola Filipa Mójty odpowiedział Marcin Mikołajewicz, następnie na trafienie Pieczyńskiego podobnie zareagował Morozov. Bartosz Łeszyk uderzeniem z 16 minuty zapewnił swojemu zespołowi prowadzenie do przerwy. Po zmianie stron gospodarze nadal kontrolowali przebieg sytuacji na boisku, a grający trener Akademii Klaudiusz Hirsch ustalił końcowy rezultat na 4:2 zdobywając gola w 28 minucie spotkania. Marwit nadal zajmuje przedostatnie miejsce w rozgrywkach wyprzedzając jedynie TPH Polkowice.

Polkowiczanie mimo, że przez pierwsze 20 minut pojedynku z Rekordem prowadzili różnicą jednej bramki, w ostatecznym rozrachunku okazali się drużyną dużo słabszą od zespołu z Bielska Białej. Już pierwsza akcja gospodarzy przyniosła im powodzenie. Marek Dudka dobijając swój strzał wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Mimo wielu okazji z obu stron wynik do zakończenia pierwszej części meczu nie uległ zmianie. Druga odsłona pojedynku zaczęła się od natychmiastowego wyrównania rezultatu. Długie podanie na prawe skrzydło wykorzystał Pawełek i było 1:1. Ten fakt podłamał gospodarzy, gdyż pomiędzy 22, a 35 minutą meczu to goście aż pięciokrotnie zmuszali bramkarza TPH do wyciągania piłki z siatki. Gospodarze wycofali bramkarza, co pozwoliło im na zdobycie drugiej bramki, na którą natychmiast odpowiedział Bubec zdobywając siódmego gola dla Rekordu. Polkowiczanie w końcówce zdołali jeszcze dwukrotnie pokonać bramkarza ekipy gości, jednak to było za mało by zagrozić przewadze rewelacyjnego beniaminka z Bielska Białej, który po tym zwycięstwie awansował na pozycję wicelidera rozgrywek.

Cenne zwycięstwo w Rudej Śląskiej odnieśli gracze Kupczyka Kraków. Mimo niezbyt obiecującego początku meczu gracze z Grodu Kraka na przerwę schodzili remisując 1:1. Po zmianie stron to goście za sprawą drugiego trafienia Zająca wyszli na jednobramkowe prowadzenie. Jednak niefrasobliwość krakowskiej defensywy mocnym strzałem pod poprzeczkę wykorzystał Rabczak, doprowadzając do remisu 2:2. Gwiazda nastawiła się na grę z kontrataku, co skwapliwie wykorzystali zawodnicy Kupczyka Leśniak i Zagata zdobywając gole dające prowadzenie 4:2. 3 minuty przed końcem gospodarze wycofali bramkarza co zaowocowało zmniejszeniem rozmiarów porażki. Kupczyk oddalił się od strefy barażowej, ekipa z Rudej Śląskiej ma natomiast tylko jeden punkt przewagi nad zajmującym dziesiątą pozycję GKS-em Tychy.

Spotkanie tyszan z Grembachem Zgierz z przyczyn organizacyjnych zostało przełożone na 28 marca. Pojedynek Novej Katowice z Clearexem Chorzów z powodu powołania dwóch czeskich graczy drużyny z Katowic (Janovsky, Novotny) na finały Mistrzostw Europy odbędzie się 27 lutego.

Wyniki XII kolejki:

Hurtap Łęczyca - Pogoń 04 Szczecin 0:0

Akademia FC Pniewy - Marwit Toruń 4:2 (Mójta, Pieczyński, Łeszyk, Hirsch - Mikołajewicz, Morozov)

TPH Polkowice - Rekord Bielsko Biała 4:7 (Dudka, Trznadel, Nowakowski, Jędrzejewski - Pawełek, Budniak, Machura, Dura, Łysoń, Szymański, Bubec)

Gwiazda Ruda Śląska - Kupczyk Kraków 3:4 (Łągiewka, Rabczak, Jasiński - Zając 2, Leśniak, Zagata)

Klasyfikacja strzelców:

13 goli - Piotr Myszor (GKS Jachym Tychy)

12 goli - Tomasz Dura (Rekord Bielsko-Biała), Artem Kowalow (Hurtap Łęczyca)

10 goli - Halison (Nova Katowice), Wołodymyr Nudyk (Pogoń 04 Szczecin), Marcin Olejniczak (Grembach Zgierz), Igor Sobalczyk (Hurtap Łęczyca)

Oglądaj NA ŻYWO mecze Fogo Futsal Ekstraklasy! (link sponsorowany)