LE: Smoki po raz kolejny zdobył Moskwę - FC Porto w półfinale

Piłkarze FC Porto nie pozostawili rywalom ze Spartaka Moskwa złudzeń w sprawie odrobienia czterobramkowej straty z pierwszego meczu 1/4 finału Ligi Europejskiej i w rewanżu na Łużnikach zwyciężyli 5:2, a w dwumeczu aż 10:3. Smoki są pierwszym półfinalistą Ligi Europejskiej 2010/2011. Pozostali zostaną wyłonieni po wieczornych spotkaniach.

Maciej Kmita

Trener Spartaka, Walerij Karpin mówił przed czwartkowym meczem, że zdaje sobie sprawę z niemożności odrobienia straty sprzed tygodnia, ale jego zespół będzie chciał godnie pożegnać się z europejskimi rozgrywkami.

Świeżo upieczeni mistrzowie Portugalii pokrzyżowali jednak plany Rosjanom. W 28. minucie prowadzenie gościom dał Hulk, który gnał sam na bramkę Spartaka od połowy boiska i nie dał szans Andrijowi Dykanowi na interwencję. Tuż przed przerwą w podobnej sytuacji znalazł się Alex, ale napastnik gospodarzy po kilkudziesięciometrowym sprincie nie trafił w światło bramki Porto. Niewykorzystana okazja zemściła się na Spartaku i jeszcze przed końcem pierwszej połowy Cristian Rodriguez głową podwyższył prowadzenie Portugalczyków.

Kolejne bramki posypały się na początku drugiej części. Najpierw Falcao wycofał piłkę do Fredy'ego Guarina, który płaskim strzałem pokonał Dykana, a następnie pierwszego gola dla Spartaka zdobył Artem Dzjuba. Napastnik gospodarzy przeprowadził kapitalną solową akcję wykończoną skutecznym strzałem z kilku metrów. Odpowiedź Porto była natychmiastowa i kilkadziesiąt sekund później czwartą bramkę dla Smoków zdobył Falcao (jego 11 trafienie w Lidze Europejskiej). Później do siatki gospodarzy trafił jeszcze Ari, a wynik meczu ustalił w 89. minucie Ruben Micael, dobijając piłkę odbitą od poprzeczki po uderzeniu Hulka.

Warto zaznaczyć, że w 1/8 finału Ligi Europejskiej Porto wyeliminowało inny moskiewski klub, CSKA, wygrywając 1:0 w stolicy Rosji i 2:1 na własnym terenie.

Spartak Moskwa - FC Porto 2:5 (0:2)
0:1 - Hulk 28'
0:2 - Cristian Rodriguez 45+2'
0:3 - Guarin 47'
1:3 - Dzjuba 52'
1:4 - Falcao 54'