El. Euro 2012: Kłopoty Anglii, Portugalia liderem grupy, strzelecki rekord Keane'a

Anglicy po remisie ze Szwajcarią nie mogą być pewni udziału w Euro. Po słabym początku eliminacji formę odzyskali Portugalczycy, którzy pewnie pokonali Norwegię. Robbie Keane został najlepszym reprezentacyjnym strzelcem na Wyspach Brytyjskich w historii.

Konrad Kostorz

Zespół przymierzanego do Legii Warszawa Vladimira Weissa, nie chcąc stracić dystansu do Sbornej, musiał pokonać outsidera z Pirenejów. W wyjściowym składzie, dzięki dobrej postawie w Górniku Zabrze, wystąpił Robert Jeż (90 minut) u boku gwiazdy Serie A, Marka Hamsika. Uczestnicy ostatniego mundialu zaprezentowali się znacznie poniżej oczekiwań i po 3 "oczka" sięgnęli jedynie dzięki 34-letniemu Miroslavowi Karhanowi ze Spartaka Trnava, który 103. występem w kadrze pobił rekord reprezentacji. Słowacy zdecydowanie przeważali, ale Robertowi Vittkowi i po przerwie także Stanislavowi Sestakowi brakowało skuteczności.

Z Rosją i Słowacją w sobotni wieczór punktami zrównała się Irlandia. Bohaterem zespołu Giovanni Trapattoniego został Robbie Keane, który strzelając 50. i 51. gola w narodowych barwach (w 108. występie) pobił rekord legendarnego sir Bobby Charltona i został najskuteczniejszym piłkarzem na Wyspach Brytyjskich. 30-latek już w 7. minucie popisał się przepięknym uderzeniem z ponad 20 metrów w samo okienko! Przy stanie 0:2 Macedończycy zmarnowali "11" - po faulu Johna O'Shea przestrzelił Ivan Trickovski.

Niesamowitą passę kontynuują ambitni Czarnogórcy. Debiutujący w eliminacjach ME zawodnicy Zlatko Krancjara nie przegrali w kolejnym piątym meczu i w tabeli Anglikom ustępują jedynie gorszym bilansem goli z przewagą 6 "oczek" nad Szwajcarią! Po raz pierwszy w eliminacjach - po 426 minutach - skapitulował Vladimir Bożović (wcześniej zachował czyste konto m.in. na Wembley) po uderzeniu Ivelina Popowa, które przedłużyło nadzieje ekipy Lothara Matthaeusa na przepustki na Euro. U gospodarzy cały mecz na lewej obronie rozegrał Luka Pejović z Jagiellonii. Na ostatnie 8 minut pojawił się jego klubowy kolega, Mladen Kascelan. a końcowe 6 minut u Bułgarów zaliczył snajper Wisły, Cwetan Genkow.

->Opis meczów Anglia - Szwajcaria i Rosja - Armenia<-

Z marzeniami o finałach ME definitywnie pożegnała się Łotwa, która w 6 spotkaniach wygrała tylko raz. W ataku na niewiele zdali się gwiazda Lecha, Arjoms Rudnevs (90 minut) oraz napastnik Cracovii, Aleksejs Visnakovs (71 minut). W pomocy nie błyszczał Jurijs Żigajevs (62 minuty) z Widzewa. Jedną z bramek dla Izraela, który pozostaje w grze o Euro, zdobył gracz Chelsea, Yossi Benayoun.

Istotne dla układu tabeli spotkanie rozegrano w Rejkiawiku. Drużyna Mortena Olsena od początku rzuciła się do ataków, ale skuteczności zabrakło Nicklasowi Bendtnerowi. W odpowiedzi bliski pokonania Thomasa Soerensena był znany z występów w Chelsea i Barcie Eidur Gudjohnsen. Po przerwie wyższość potwierdzili Duńczycy. Najpierw gola zdobył wprowadzony w 46. minucie Lasse Schone z NEC Nijmegen, a na 2:0 podwyższył pomocnik Ajaxu, Christian Eriksen po podaniu weterana Dennisa Rommedahla.

Najciekawsza potyczka wieczoru odbyła się na Estadio da Luz w Lizbonie. Piłkarze Paolo Bento, wśród których nie zabrakło Pepe, Naniego i Cristiano Ronaldo, chcieli zrewanżować się Skandynawom za nieoczekiwaną porażkę 0:1 w Oslo. Przed przerwą najlepszą bramkową okazję mieli jednak Wikingowie - w 16. minucie uderzenie Erika Husekleppa z największym trudem wybił Eduardo. W 53. minucie Brazylijczycy Europy dopięli swego, gdy Nani zacentrował ze skrzydła, a Helder Postiga z woleja trafił w prawy róg bramki. Ekipa Egila Olsena zrobiła niewiele, by odrobić straty atakując zbyt zachowawczo i bojaźliwie. Tymczasem CR7 i spółka jeszcze nieraz mogli wpisać się na listę strzelców. Wygrana dała Portugalczykom fotel lidera, ale tylko dzięki lepszemu bilansowi bramek, co zwiastuje nie lada emocje do ostatniej kolejki.