Kilka sekund i wygralibyśmy... - relacja z meczu Polska - Niemcy

Polska reprezentacja zremisowała z Niemcami 2:2, chociaż do 94. minuty prowadziła 2:1. W ostatniej akcji pośliznął się Jakub Wawrzyniak, co skrzętnie wykorzystali rywale.

Bartosz Zimkowski

Pięciu zmian dokonał Franciszek Smuda biorąc pod uwagę piątkowy pojedynek z Meksykiem. Roszady rozpoczęły się od bramki i sięgały ataku. W obronie pojawił się Damien Perquis, dla którego był to debiut w reprezentacji Polski.

Polska - Niemcy: oceny SportoweFakty.pl

Pierwsze minuty w wykonaniu biało-czerwonych były bardzo nerwowe. Chociaż była to tylko towarzyska potyczka, to jednak polscy piłkarze byli bardzo spięci. Często tracili piłkę i nie potrafili się przy niej utrzymać. Pierwszą okazję goście mieli już w piątej minucie, kiedy Arkadiusz Głowacki wsadził "na minę" Perquisa. Ten stracił futbolówkę, ale strzał Miroslava Klose obronił Wojciech Szczęsny. Po kilku minutach bramkarz Arsenalu Londyn popisał się kolejną świetną interwencją. Z lewej strony do akcji ofensywnej włączył się Philipp Lahm, zszedł z piłką do środka i kropnął z prawej nogi. Szczęsny nie dał się pokonać.

Wypowiedzi po meczu Polska - Niemcy

Tymczasem w 11. minucie swoją pierwszą okazję miał Sławomir Peszko. Robert Lewandowski dobrze zagrał do piłkarza 1. FC Kolen i ten w sytuacji sam na sam z Timem Wiesem strzelił wprost w niego. Jak się później okazało - to nie była pierwsza tak dogodna sytuacja Peszki. Jeszcze dwukrotnie stanął przed szansą na zdobycie bramki. Jednak najpierw strzelił w boczną siatkę, a tuż przed przerwą w dwustuprocentowej sytuacji źle przyjął piłkę i nie zdołał minąć Wiese'a.

Kapitalnie w pierwszej połowie bronił za to Wojciech Szczęsny. To, co wyprawiał młody golkiper biało-czerwonych, przeszło oczekiwania nawet największych optymistów. W nieprawdopodobny sposób obronił uderzenie Miroslava Klose'a trzy minuty przed przerwą, kiedy dobijał strzał Lukasa Podolskiego.

Lewandowski: W niektórych momentach podchodziliśmy do Niemców ze zbyt dużym respektem

W przerwie Joachim Loew dokonał dwóch zmian. Za nieskutecznego Klose pojawił się Cacau. Zszedł również Lahm. Druga połowa rozpoczęła się od ataków Niemców. Z dystansu huknął Toni Kroos, ale Szczęsny umiejętnie wybił piłkę do boku. Tymczasem biało-czerwoni przeprowadzili kontrę, po której zdobyli bramkę. W sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali znalazł się Dariusz Dudka. Podrzucił futbolówkę nad Wiese i padł rażony piorunem. Faulu rzecz jasna nie było, lecz piłka trafiła pod nogi Lewandowskiego, który umieścił ją w siatce. Klątwa Zbigniewa Bońka [strzelił ostatnią bramkę Niemcom - przyp.red.] została zdjęta.

Zachodnie media o meczu Polska - Niemcy

Tylko 13 minut cieszyliśmy się z prowadzenia. Arkadiusz Głowacki sfaulował w naszym polu karnym Thomasa Muellera i sędzia słusznie wskazał na "wapno". Polski stoper niepotrzebnie interweniował w tak zdecydowany sposób. To piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Kroos, zmylił Szczęsnego i doprowadził do wyrównania.

Niemieckie media o meczu Polska - Niemcy

W 77. minucie fantastyczną interwencją popisał się Szczęsny. Andre Schuerrle zwiódł pilnującego go obrońcę i uderzył z 17. metrów. Polski golkiper zdołał trącić futbolówkę, a ta uderzyła w poprzeczkę.

Niemcy zdominowali biało-czerwonych, a sytuacja naszej drużyny jeszcze bardziej skomplikowała się dziewięć minut przed końcem, kiedy czerwoną kartkę dostał Głowacki. Dla stopera Trabznosporu był to kiepski mecz. Popełnił wiele błędów, sprokurował rzut karny i osłabił zespół.

Polskie media o meczu Polska - Niemcy

Jednak największe emocje były dopiero przed kibicami. Rezerwowy Paweł Brożek w doliczonym czasie gry wywalczył rzut karny, dając się sfaulować Wiese. "Jedenastkę" wykorzystał Błaszczykowski i Polska prowadziła z Niemcami. Wydawało się, że nic już nie jest w stanie stać się biało-czerwonym... Byliśmy w błędzie. W ostatniej akcji spotkania Wawrzyniak pośliznął się, co skrzętnie wykorzystał Mueller. Dograł do nieobstawionego Cacau, który wpakował futbolówkę do siatki Polski. 2:2 i zabrakło sekund do historycznego zwycięstwa.