Puchar Narodów Afryki: Zambia wygrała grupę, gospodarz na drugim miejscu

Piłkarze Gwinei Równikowej, jednego ze współgospodarzy turnieju, zajęli drugie miejsce w swojej grupie i awansowali do ćwierćfinału rozgrywek. Triumfatorem grupy A, dzięki zwycięstwu nad gospodarzami, została natomiast Zambia.

Artur Długosz

W niedzielę rozegrano ostatnią serię spotkań w grupie A. Już przed tymi meczami, które odbywały się równolegle, wiadomo było, że z dalszą fazą Pucharu Narodów Afryki pożegnał się jeden z jego faworytów, Senegal. Szansę na występ w ćwierćfinale mieli jeszcze piłkarze z Libii, którzy nie dość, że sami musieli wygrać to jeszcze potrzebowali korzystnego rezultatu w drugim spotkaniu, gdzie gospodarz turnieju, Gwinea Równikowa podejmowała Zambię.

Niedzielne zmagania dobrze rozpoczęły się dla reprezentacji Libii. Już bowiem w 5. minucie fatalnie zachowała się obrona Senegalu. Po prostopadłym podaniu, przy biednej postawie defensorów, Ihab Albusaifi znalazł się oko w oko z bramkarzem i mimo jego rozpaczliwej interwencji zdołał ulokować futbolówkę w bramce. Radość piłkarzy Libii nie trwała jednak długo. W 11. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mamadou Nianga najwyżej w polu karnym wyskoczył Deme N'Diaye i popisał się celnym strzałem głową.

Gdy w meczu Libii z Senegalem padały bramki to w drugim spotkaniu nic ciekawego się nie działo. Na boisku panował chaos, a piłkarze obu drużyn jakby nie mieli pomysłu na grę. Gwinejczyków zadowalał remis, bowiem dawał on im pierwsze miejsce w grupie. Zambijczycy natomiast zbytnio nie kwapili się do ataku i woleli skupiać się na uważnej grze w defensywie. Dopiero pod koniec pierwszej części gry piłkarze postarali się o groźniejsze akcje ofensywne, ale ani jedni, ani drudzy nie zdołali pokonać bramkarza rywala. W drugim niedzielnym do przerwy utrzymał się remis 1:1.

Druga połowa w spotkaniu Gwinei Równikowej z Zambią rozpoczęła się bardzo zaskakująco. Najpierw gospodarze spóźnili się ze zmianą, a chwilę później golkiper złapał futbolówkę zagraną od swojego obrońcy. Arbiter bez wahania zdecydował się na odgwizdanie rzutu wolnego pośredniego z kilku metrów. Zambijczycy nie zdołali jednak wykorzystać tej sytuacji. Potem wszystko wróciło już do scenariusza z pierwszej odsłony widowiska. W drugim niedzielnym meczu cały czas utrzymał się natomiast wynik, który Libijczykom nic nie dawał.

W 67. minucie sytuacja Libii stała się jeszcze trudniejsza. Wtedy to bowiem Chris Katongo zdecydował się na strzał z linii pola karnego. Ku zaskoczeniu kibiców gospodarzy, którzy szczelnie wypełnili stadion, futbolówka przy słupku wpadła do bramki. Zambia objęła więc nie tylko prowadzenie w meczu, ale i w całej grupie. Libijczycy jednak się nie poddawali i chcieli chociaż odnieść zwycięstwo. W 84. minucie uśmiechnął się do nich los szczęścia. Po podaniu z głębi pola błąd popełnił jeden z obrońców. Futbolówkę przejął Ahmed Zuway i podał do Ihaba Albusaifi. Ten długo się nie zastanawiał i huknął z pierwszej piłki z powietrza. Golkiper Senegalu był bezradny i musiał wyjmować piłkę z bramki.

Ostatecznie w niedzielnych meczach więcej goli już nie padło. Zambia dzięki zwycięstwu wygrała grupę A. Drugie miejsce zajął gospodarz, Gwinea Równikowa, co i tak jest sporą niespodzianką. Z turniejem pożegnały się drużyny Libii i Senegalu. Zaskakująca była zwłaszcza postawa Senegalu, który nie zdobył nawet punktu. Libia w swoim ostatnim meczu odniosła pyrrusowe zwycięstwo, bowiem Zambia nie przegrała swojego spotkania. Patrząc na jednak sytuację polityczną w Libii wyczyn tej reprezentacji należy traktować z wielkim uznaniem.

Gwinea Równikowa - Zambia 0:1 (0:0)
0:1 - Chris Katongo 67

Gwinea Równikowa: Danilo Emanuel - Jose Bakong Alogo, Rui Fernando Gomez, Fousseny Kamissoko, Daniel Vazquez, Daniel-Bledimiar Ekedo, Juvenal Edjogo, Ben Konate (88' Rolan De la Cruz), Ivan Bolado (76' Doulla Viera), Javier Balboa, Thierry Fidjeu (47' Raul Ivan Fabiani Bosio).

Zambia: Kennedy Mweene - Chisamba Lungu, Joseph Musonda, Hichani Himoonde, Davies Nkausu, Isaac Chansa (74' Francis Kasonde), Chris Katongo, Stoppila Sunzu, Rainford Kalaba (90 +3' Clifford Mulenga) , Nathan Sinkala, Emmanuel Mayuka (81' James Chamanga).

Sędzia: Mohamed Benouza (Algieria).