Puchar Narodów Afryki: Ogromna niespodzianka! Zambia lepsza od Wybrzeża Kości Słoniowej

28. edycję Pucharu Narodów Afryki, po ogromnie emocjonującym konkursie rzutów karnych, wygrała drużyna Zambii, która pokonała Wybrzeże Kości Słoniowej! To ogromna niespodzianka. "Jedenastek" nie wykorzystały największe gwiazdy Wybrzeża Kości Słoniowej!

Najwyżej notowanym uczestnikiem 28. edycji Pucharu Narodów Afryki było właśnie Wybrzeże Kości Słoniowej. Didier Drogba i spółka zajmują 18. miejsce w rankingu FIFA. To oni, obok Ghany, byli głównymi faworytami do ostatecznego triumfu. Ghana, jak wiadomo, zakończyła turniej na czwartym miejscu, a Słonie po zwycięstwie 1:0 nad Mali w półfinale zagrały o końcowy triumf w imprezie. W najważniejszym spotkaniu w tegorocznym czempionacie w Afryce rywalem Wybrzeża Kości Słoniowej był dość nieoczekiwanie zespół Zambii. 71. w rankingu FIFA reprezentacja Miedzianych Pocisków w półfinale uporała się z Ghaną, a gola na wagę awansu do finału zdobył Emmanuel Mayuka.

Początek potyczki był bardzo obiecujący. Już w 2. minucie bliscy objęcia prowadzenia byli piłkarze Zambii. Po zaskakująco rozegranym rzucie rożnym jeden z zawodników Miedziowych Pocisków oddał strzał z 11 metrów. Dobrze między słupkami spisał się jednak Boubacar Barry. Potem inicjatywę na boisku przejęli zawodnicy Wybrzeża Kości Słoniowej, ale to jednak Zambijczycy stwarzali groźniejsze sytuacje.

Cały czas spotkanie toczyło się jednak w bardzo szybkim tempie. Zarówno jedni, jak i drudzy, starali się atakować. Dużo było też strzałów z dystansu, lecz albo piłkę spokojnie wyłapywali bramkarze, albo były to uderzenia niecelne. Prym w ofensywnych poczynaniach Zambii wiódł zwłaszcza Mayuka, który siał popłoch w szeregach defensywnych Słoni. O ile zawodnicy Zambii swoją świetną okazję mieli w 2. minucie to piłkarze WKS-u taką wypracowali sobie w 30. minucie. Wtedy to po podaniu od Drogby fatalnie w czystej pozycji spudłował jednak Yaya Toure.

Od początku drugiej połowy śmielej do ataku ruszyli zawodnicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Zambia dobrze się jednak broniła, a zryw Słoni nie trwał długo. Po ciekawym początku drugiej odsłony widowiska potem z boiska zaczęło wiać nudą.

Dopiero po kilkunastu minutach piłkarze obu ekip ponownie nabrali ochoty do gry. Co chwilę gorąco było raz pod jednym, raz pod drugim polem karnym. Wynik cały czas był jednak bezbramkowy. Wydawało się, że wszystko zmieni się w 70. minucie gry. Wtedy to po faulu na Gervinho arbiter odgwizdał rzut karny dla Słoni. Do piłki podszedł Didier Drogba i fatalnie przestrzelił z jedenastu metrów! W regulaminowym czasie gry gole nie padły i sędzia zmuszony był zarządzić dogrywkę.

W niej, w 95. minucie, piłkarze Zambii byli bardzo blisko zdobycia gola. Po podaniu od Felixa Katongo, jego brat Christopher Katongo, trafił w słupek! Piłkę dotknął jeszcze golkiper Boubacar Barry. Pierwsza połowa doliczonego czasu gry nie przyniosła rozstrzygnięcia - podobnie, jak i druga jej odsłona. O wszystkim zadecydować musiały więc rzuty karne.

"Jedenastki" lepiej wykonywali piłkarze Zambii i to oni sensacyjnie zwyciężyli w 28. edycji Pucharu Narodów Afryki! Podkreślić trzeba, że konkurs rzutów karnych był ogromnie emocjonujący. Piłki do bramki nie potrafiły skierować największe gwiazdy Wybrzeża Kości Słoniowej!

W serii rzutów karnych miało też miejsce dość kontrowersyjne wydarzenie. Strzał Souleymane Bamby z Wybrzeża Kości Słoniowej obronił bramkarz. Sędzia nakazał jednak powtórzyć rzut karny, bowiem uznał, że Kennedy Mweene zbyt szybko wyszedł z bramki. Wydaje się jednak, że golkiper zrobił wszystko jak należy. Przy drugiej próbie Bamba zdobył już gola.

Następny Puchar Narodów Afryki już za rok.

Zambia - Wybrzeże Kości Słoniowej 0:0, rzuty karne: 8:7

Rzuty karne: 0:1 - Cheikh Tiote 1:1 - Christopher Katongo 1:2 - Wilfried Bony 2:2 - Emmanuel Mayuka 2:3 - Souleymane Bamba 3:3 - Isaac Chansa 3:4 - Max Gradel 4:4 - Felix Katongo 4:5 - Didier Drogba 5:5 - Kennedy Mweene 5:6 - Siaka Tiene 6:6 - Nathan Sinkala 6:7 - Didier Ya Konan 7:7 - Chisamba Lungu X - Kolo Toure n/s X - Rainford Kalaba n/s X - Gervinho n/s 8:7 - Hichani Himoonde

W 70. minucie Drogba (Wybrzeże Kości Słoniowej) nie strzelił rzutu karnego (uderzenie niecelne).

Zobacz bramki z meczu ->

Zambia: Kennedy Mweene - Hichani Himoonde, Joseph Musonda (12' Henry Mulenga) (75' Felix Katongo), Stophira Sunzu, Davies Nkausu, Isaac Chansa, Rainford Kalaba, Nathan Sinkala, Christopher Katongo, Emmanuel Mayuka, Chisamba Lungu.

Wybrzeże Kości Słoniowej: Boubacar Barry - Kolo Toure, Siaka Tiene, Souleymane Bamba, Didier Zokora (75' Didier Ya Konan), Yaya Toure (86' Wilfried Bony), Cheikh Tiote, Jean Gosso, Salomon Kalou (64' Max Gradel), Didier Drogba, Gervinho.

Żółte kartki: Cheikh Tiote, Souleymane Bamba (Wybrzeże Kości Słoniowej) oraz Henry Mulenga (Zambia).

Sędzia: Badara Diatta (Senegal).