Towarzysko: Wielkie emocje w Londynie, porażki Niemiec i Włoch, wysoka forma Rosji

Wszystkie 16 reprezentacji, które wystąpią na EURO 2012, rozegrało w środę mecze towarzyskie. Arcyciekawie było na Wembley, gdzie Anglicy do 85. minuty przegrali 0:2 z Holendrami. W coraz lepszej dyspozycji są Francuzi. Swoje mecze zremisowali Czesi i Grecy.

Konrad Kostorz

Grający w osłabieniu Anglicy w dramatycznych okolicznościach ulegli na Wembley Holendrom. Po pierwszej niezbyt ciekawej połowie do ataków przystąpili podopieczni Berta van Marwijka, a w roli głównej wystąpili piłkarze grający w Bundeslidze. W 57. minucie po dynamicznej akcji rozpoczętej już na 40. metrze gola zdobył Arjen Robben, a po chwili drugie trafienie dołożył Klaas Jan Huntelaar, który głową wykorzystał centrę Dirka Kuyta. Kontaktowego gola dla gospodarzy strzelił z pozycji spalonej nowy nabytek Chelsea, Gary Cahill, a w 90. minucie po kapitalnej akcji wyrównał Ashley Young. Wydawało się, że dzięki piorunującej końcówce debiut w roli selekcjonera Synów Albionu miło wspominał będzie Stuart Pearce, jednak wszystko popsuł Robben, który w doliczonym czasie posłał futbolówkę w okienko bramki Joe Harta.

Ogromny zawód swoim fanom sprawili Niemcy, którzy byli niepokonani od 10 meczów. Pozbawiona kilku czołowych piłkarzy reprezentacja Joachima Loewa nie sprostała spisującym się lepiej z meczu na mecz Francuzom. Trzeba przyznać, że nasi zachodni sąsiedzi przeważali i stwarzali dogodne okazje, ale gole zdobywali goście. Bohaterem rywalizacji na Weserstadion został superstrzelec Ligue 1 Olivier Giroud, który pokonał Tima Wiese i zaliczył asystę przy bramce Florenta Maloudy. Tylko 45 minut rozegrał walczący o pobicie rekordu w liczbie goli strzelonych w kadrze Miroslav Klose. Honor Niemców uratował rezerwowy Cacau po zagraniu Thomasa Muellera.

Wyśmienitą skuteczność zaprezentował Roberto Soldado, który przeciwko Wenezueli pojawił się na murawie po zmianie stron i ustrzelił klasycznego hat-tricka. Wysoka forma napastnik Valencii, która dla La Roja zagrał dopiero trzeci raz w karierze, może spowodować, że w ME nie wystąpi Fernando Torres. Hiszpanie zaprezentowali świetną formę i potwierdzili, że będą głównymi faworytami do triumfu podczas czerwcowego turnieju.

Spośród grupowych rywali biało-czerwonych na EURO 2012 najlepiej wypadli Rosjanie, którzy pokonali Duńczyków. Ekipę Dicka Advocaata do zwycięstwa poprowadził nowy nabytek Zenitu, Andriej Arszawin, który asystował Romanowi Szyrokowowi i pokonał Thomasa Soerensena. Bliscy sukcesy byli też Czesi po trafieniu niezawodnego Milana Barosa, ale w końcówce Irlandczycy doprowadzili do remisu. Z podziału punktów z silną Belgią zadowoleni mogą być Grecy, dla których gola zdobył Dimitris Salpigidis z PAOK-u.

Rozczarowanie przeżyli kibice w Genoi, gdzie Squadra Azzurra rywalizowała z Amerykanami prowadzonymi przez Juergena Klinsmanna. Jedyną bramkę w meczu zdobył ofensywny pomocnik Fulham Clint Dempsey, który pokonał Gianluigi Buffona. W rywalizacji zespołów, które za 100 dni rozpoczną rywalizację w EURO 2012, Trzy Korony pokonały Chorwację, a skutecznością błysnął Sebastian Larsson z Sunderlandu. Zwycięstwo nad Izraelem odnieśli współgospodarze mistrzostw Europy, Ukraińcy. Wart odnotowania jest również hat-trick Leo Messiego, któremu do tej pory w reprezentacji wiodło się przeciętnie.

Spośród piłkarzy występujących na co dzień w T-Mobile Ekstraklasie gole zdobyli Edgar Cani oraz Andraż Kirm.