LM: Świetne widowisko i remis w Londynie, Messi dał zwycięstwo Barcelonie

Broniąca Pucharu Europy Chelsea prowadziła 2:0 z Juventusem, ale nie zdołała odnieść zwycięstwa. FC Barcelona przez blisko kwadrans przegrywała ze Spartakiem Moskwa.

Konrad Kostorz

Pojedynek na Stamford Bridge długo toczył się pod dyktando The Blues. Mistrzowie Włoch przez wiele minut byli bezradni. Dopiero w 29. minucie po błędzie Branislava Ivanovicia w dogodnej okazji znalazł się Mirko Vucinić, ale posłał piłkę obok słupka. Kilka chwil później Chelsea prowadziła już 2:0 po popisie Oscara. Brazylijczykowi najpierw pomógł rykoszet przy uderzeniu z 25 metrów. W drugim przypadku 21-latek oddał już kapitalny strzał w okienko, nie dając żadnych szans Gianluigiemu Buffonowi. Kontaktową bramkę strzelił jeszcze przed przerwą Arturo Vidal, który huknął nie do obrony przy długim słupku. W drugiej połowie kibice obserwowali szybkie, intensywne i wyrównane widowisko z lekkim wskazaniem na Bianconerich. Ich ataki przyniosły skutek w 80. minucie, gdy Claudio Marchisio cudownym prostopadłym podaniem uruchomił Fabio Quagliarellę. Rezerwowy napastnik Juventusu znalazł się oko w oko z Petrem Cechem i umieścił piłkę w siatce strzałem między nogami bramkarza. Quagliarella mógł zostać bohaterem meczu, ale w 87. minucie jego strzał z półobrotu tylko otarł się o poprzeczkę.

Bayern z debiutującym w podstawowym składzie Javi Martinezem całkowicie zdominował Valencię w pierwszych 45 minutach. Na bramkę Diego Alvesa nieustannie sunęły szybkie ataki liderów Bundesligi nakręcane przez Arjena Robbena i Francka Ribery'ego. Bawarczycy przewagę udokumentowali golem Bastiana Schweinsteigera, który uderzył w długi róg po podaniu Robbena. W drugiej połowie tempo meczu wyraźnie spadło, a do głosu nieśmiało zaczęli dochodzić Hiszpanie. Ich zapędy poskromił fantastycznym strzałem z ponad 20 metrów w okienko Toni Kroos. Nic nie zwiastowało emocji w końcówce, ale defensorzy Bayernu nie upilnowali Nelsona Valdeza i były napastnik Borussii Dortmund głową pokonał Neuera. Na 3:1 w doliczonym czasie powinien trafić Mario Mandzukić, ale jego strzał z 11 metrów po faulu na Robbenie był bardzo słabej jakości.

Pojedynek na Camp Nou zaczął się zgodnie z przewidywaniami, czyli od gola dla Blaugrany. Akcję rozprowadził Xavi, a na listę strzelców wpisał się Cristian Tello. Wydawało się, że kolejne bramki dla podopiecznych Tito Vilanovy są kwestią czasu, jednak Victora Valdesa zupełnie zaskoczył Daniel Alves, który niefortunnie przeciął zagranie Emmanuela Emenike. Barca przeważała i atakowała, ale miała spore kłopoty ze sforsowaniem szczelnej obrony Spartaka, narażając się przy tym na kontrataki. Po jednym z nich na 2:1 dla Rosjan trafił Romulo, któremu podawał Aiden McGeady. W stolicy Katalonii zapachniało sensacją, ale gospodarze mieli w swoich szeregach Leo Messiego. Król strzelców dwóch ostatnich edycji LM najpierw wykorzystał idealne dogranie Tello, by po 8 minutach zamienić na gola precyzyjną centrę Alexisa Sancheza.

Czerwone Diabły z Shinji Kagawą i Robinem van Persiem w ataku gościły mistrza Turcji. Pojedynek zaczął się wymarzenie dla miejscowych po tym, jak Michael Carrick w sytuacji sam na sam po podaniu Kagawy pokonał Fernando Muslerę. Wraz z upływem minut Galatasaray poczynało sobie na Old Trafford coraz śmielej i gdyby skuteczniejszy był Hamit Altintop jeszcze przed przerwą byłoby 1:1. Tymczasem w 51. minucie rzut karny dla Man Utd wywalczył Rafael da Silva. Do futbolówki podszedł Luis Nani i przegrał pojedynek z Fernando Muslerą. Kibice gospodarzy odetchnęli z ulgą 20 minut później, gdy David de Gea w świetnym stylu obronił strzały Buraka Yilmaza i Emre Colaka. W doliczonym czasie gry gości mógł pogrążyć Javier Hernandez, który minął bramkarza, ale mimo to nie skierował piłki do bramki.

Do największej sensacji 1. kolejki doszło w Lille, gdzie po 3 "oczka" sięgnęło BATE Borysów. Mało kto spodziewał się również, że mistrzowie Rumunii zatriumfują w Bradze. Co ciekawe, oba gole dla Cluj zdobył pozyskany w 2010 roku z... Bragi Rafael Bastos. Bramki nie padły na Celtic Park, a Łukasz Załuska cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych.