Towarzysko: Anglicy lepsi od Brazylii, wicemistrzowie Europy uratowali remis (wideo)

Gole Wayne'a Rooneya i Franka Lamparda zapewniły Anglikom zwycięstwo nad Canarinhos. Argentyna pewnie ograła na wyjeździe Szwecję.

Konrad Kostorz

Brazylia powinna objąć prowadzenie na Wembley w 19. minucie, ale Joe Hart w wielkim stylu obronił rzut karny egzekwowany przez Ronaldinho. Kadrowicze Roya Hodgsona odpowiedzieli celnym uderzeniem Wayne'a Rooneya sprzed pola karnego. Napastnik Manchesteru United dobił strzał Theo Walcotta.

Krótko po zmianie stron koszmarny błąd przy wyprowadzaniu piłki Gary'ego Cahilla na gola zamienił Fred, ale ostatnie słowo należało do Synów Albionu: Rooney wyłożył futbolówkę Frankowi Lampardowi, a gwiazdor Chelsea uderzył nie do obrony dla Julio Cesara tak, że piłka odbiła się od słupka i zatrzepotała w siatce.

Joe Hart obronił strzał Ronaldinho z rzutu karnego:

W drugim szlagierowo zapowiadającym się pojedynku Oranje długo prowadzili ze Squadra Azzurra po trafieniu Jeremaina Lensa, który zatańczył w polu karnym, oszukał obrońców i mocnym strzałem pokonał Gianluigiego Buffona. Wicemistrzowie Europy, którzy rozgrywali słabe spotkanie i utratę tylko jednej bramki zawdzięczają bramkarzowi Juventusu, remis uratowali w doliczonym czasie gry za sprawą młodego pomocnika PSG Marco Verrattiego, któremu asystował Alberto Gilardino.

Chociaż Lionel Messi nie zdobył gola, Argentyna zdołała pokonać Trzy Korony na ich terenie. Gwiazdor Barcelony miał udział przy bramce na 3:1, gdy jego mocny strzał odbił przed siebie Andreas Isaksson, umożliwiając Gonzalo Higuainowi wpisanie się na listę strzelców. W 19. minucie kapitalnym podaniem do Sergio Aguero popisał się z kolei Angel di Maria. Nie błysnął tym razem Zlatan Ibrahimović, który po przerwie nie powrócił już na murawę.

Za porażkę 1:2 z lutego 2012 roku Francuzom zrewanżowali się Niemcy. Po pierwszej połowie zanosiło się na triumf Trójkolorowych, ponieważ bramkę zdobył Mathieu Valbuena dzięki biernej postawie Matsa Hummelsa i spółki. Do wyrównania doprowadził Thomas Mueller, wykorzystując dogranie Ilkaya Gundogana i sytuację oko w oko z Hugo Llorisem, a wynik ustalił Sami Khedira po prostopadłym podaniu klubowego kolegi Mesuta Oezila na wolne pole.

Mistrzowie świata i Europy dość pewnie pokonali Urugwaj, z którym w listopadzie 2012 roku wyraźnie przegrała Polska. Po raz setny w narodowych barwach wystąpił Carles Puyol, a skutecznością błysnął Pedro Rodriguez. Gola i asystę zapisał na swoim koncie Cesc Fabregas.

Nie pierwszy raz w ostatnich miesiącach rozczarowali Portugalczycy, mimo że przedniej urody bramkę strzelił Cristiano Ronaldo. Seleccao okazali się słabsi od Ekwadoru, a jednego z goli dla zwycięzców zdobył reprezentujący Manchester United Antonio Valencia.

Zaskakująco wysokiej porażki z Macedonią doznali Duńczycy, którzy przyzwoicie prezentowali się na Euro 2012. Nie zawiodła natomiast Rosja Fabio Capello, pewnie pokonując Islandię. Z Turkami bez większych kłopotów uporali się Czesi, a Ukraińcy, z którymi kadra Waldemara Fornalika zmierzy się już w marcu, pozostawili w pokonanym polu Norwegów.