LE: Mario Gomez zaskoczył Juventus, Tottenham bezradny z Benfiką! Derby Sewilli dla Betisu

Fiorentina nieoczekiwanie zremisowała w Turynie i jest bliżej ćwierćfinału od Juventusu. Bardzo korzystne wyniki w pierwszych meczach 1/8 uzyskały Olympique Lyon, Benfica Lizbona i Betis Sewilla.

Konrad Kostorz

W niedzielnym spotkaniu ligowym Juventus pokonał Fiorentinę 1:0 i przez długi czas pojedynku w ramach 1/8 finału Ligi Europejskiej zanosiło się na taki sam rezultat. Już w 3. minucie po podaniu Sebastiana Giovinco mocny strzał oddał bowiem Arturo Vidal i Neto nie miał nic do powiedzenia.

Bianconeri dominowali, jednak nie udało im się osiągnąć zdecydowanej przewagi. Najlepsze okazje do zdobycia gola miał świetnie dysponowany Vidal, który mógł skompletować nawet hat-tricka! Najpierw na jego drodze stanął jednak golkiper Fiołków, a następnie piłka zatrzymała się na poprzeczce.

W drugiej połowie Juventus umiejętnie zwalniał tempo gry i nie dopuszczał Fiorentiny do dogodnych sytuacji. Wystarczył jednak moment nieuwagi defensywy, by Josip Ilicić kapitalnym prostopadłym podaniem uruchomił Mario Gomeza, który z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Gianluigi Buffonem. Dla Niemca było to trzecie trafienie w sezonie i pierwsze od czasu powrotu do gry po ciężkiej kontuzji.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Przed rewanżem na Stadio Artemio Franchi w nieco korzystniejszym położeniu znajduje się zespół Vincenzo Montelli, jednak Andrea Pirlo i spółka z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Jedną nogą w ćwierćfinale jest Benfica, która odniosła przekonujące zwycięstwo na White Hart Line. Koguty kolejny raz w tym sezonie mocno rozczarowały i zdobyły tylko jedną bramkę za sprawą idealnego strzału Christiana Eriksena z rzutu wolnego. Dla poukładanych i dobrze taktycznie grających Portugalczyków dwukrotnie trafił doświadczony stoper Luisao, który wykazał się sprytem po dośrodkowaniach w pole karne.

Do dużej niespodzianki doszło w derbach stolicy Andaluzji, bowiem zdecydowanie wyżej notowana w Primera Division Sevilla nie sprostała Betisowi. Outsider rozgrywek ligowych okazał się skuteczniejszy od ekipy Unaia Emery'ego, a bohaterem został Leo Baptistao. Brazylijczyk najpierw wykorzystał dokładne dośrodkowanie Juanfrana, zaś po zmianie stron obsłużył podaniem Salvę Sevillę. Wśród zwycięzców 90 minut na pozycji środkowego obrońcy rozegrał Damien Perquis.

Wciąż niepokonani w Lidze Europejskiej pozostają Les Gones. Francuzi już w 3. minucie stracili gola w potyczce z Viktorią, ale później czeski golkiper Petr Bolek aż czterokrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki. Dwie bramki zdobył Gueida Fofana, a po trafieniu i asyście zapisali w swoich dorobkach Arnold Mvuemba oraz Alexandre Lacazette. Do najlepszej "8" zbliżył się również holenderski Alkmaar, który skromnie pokonał "czerwoną latarnię" ligi rosyjskiej, Anży Machaczkała.

Wszystkie pojedynki rewanżowe zaplanowano na czwartek 20 marca.

Wyniki pierwszych spotkań 1/8 finału Ligi Europejskiej:

Tottenham Hotspur - Benfica Lizbona 1:3 (0:1)
0:1 - Rodrigo 29'
0:2 - Luisao 58'
1:2 - Eriksen 64'
1:3 - Luisao 84'

Tottenham: Lloris - Walker (76' Rose), Kaboul, Vertonghen, Naughton - Paulinho, Sandro (82' Bentaleb) - Lennon, Kane (75' Soldado), Eriksen - Adebayor.

Benfica: Oblak - Silvio, Luisao, Garay, Siqueira - Amorim, Fejsa, Sulejmani (66' Perez) - Marković, Cardozo (65' Gaitan), Rodrigo (87' Lima).

Juventus Turyn - ACF Fiorentina 1:1 (1:0)
1:0 - Vidal 3'
1:1 - Gomez 79'

Juventus: Buffon - Caceres, Chiellini, Ogbonna - Isla (82' Padoin), Vidal, Pirlo, Marchisio, Asamoah - Osvaldo (75' Pogba), Giovinco (63' Llorente).

Fiorentina: Neto - Roncaglia, Rodriguez, Savić, Tomović - Aquilani (77' Vargas), Pizarro, Valero - Fernandez (50' Ambrosini) - Ilicić, Matri (67' Gomez).

AZ Alkmaar - Anży Machaczkała 1:0 (1:0)
1:0 - Johannsson (k.) 31'

Sevilla FC - Betis Sewilla 0:2 (0:1)
0:1 - Leo Baptistao 15'
0:2 - Sevilla 77'

Olympique Lyon - Viktoria Pilzno 4:1 (1:1)
0:1 - Horava 3'
1:1 - Fofana 12'
2:1 - Lacazette 53'
3:1 - Mvuemba 61'
4:1 - Fofana 70'

Czy Juventus Turyn osiągnie w rewanżu na tyle korzystny wynik, by awansować do ćwierćfinału?