PNA: Szczęśliwe zwycięstwo Orłów Kartaginy, Zambia ma czego żałować

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / ABACA /
Newspix / ABACA /

Zambia miała sporo dogodnych sytuacji i prowadziła 1:0, ale ostatecznie uległa Orłom Kartaginy w pierwszym meczu 2. kolejki grupy B w Pucharze Narodów Afryki.

W pierwszej połowie rywalizacji na Nuevo Estadio de Ebebiyin zdecydowanie lepsze wrażenie sprawiały Miedziane Pociski. Najlepszych sytuacji do otwarcia wyniku nie wykorzystał w końcówce Emmanuel Mayuka, a bardzo dobrze na linii spisywał się bramkarz Aymen Mathlouthi. [ad=rectangle] Wreszcie w 59. minucie Zambijczykom udało się złamać opór Tunezji. Na listę strzelców wpisał się występujący na co dzień w angielskim Southampton Mayuka, posyłając piłkę do siatki strzałem z półwoleja po dograniu Rainforda Kalaby.

W 65. minucie na 2:0 dla drużyny Honoura Janzy powinien podwyższyć Lubambo Musonda, jednak po jego uderzeniu futbolówka zatrzymała się tylko na bocznej siatce. Kilka chwil później stuprocentowej sytuacji nie wykorzystał Mayuka.

Zambia nie potrafiła przypieczętować zwycięstwa, a zmarnowane okazje zemściły się na triumfatorze Pucharu Narodów Afryki z 2012 roku. W 70. minucie Ahmed Akaichi po dośrodkowaniu z rzutu rożnego pokonał bramkarza, zaś na krótko przed końcem regulaminowego czasu kontratak i wrzutkę Youssefa Msakniego wykończył kapitan Yassine Chikhaoui.

Drużyna Georgesa Leekensa dzięki odniesionemu w szczęśliwych okolicznościach zwycięstwu jest krok od awansu do ćwierćfinału. Tunezyjczycy przejdą dalej na pewno, jeśli zremisują 26 stycznia z Demokratyczną Republiką Konga.

Zambia - Tunezja 1:2 (0:0) 1:0 - Mayuka 59' 1:1 - Akaichi 70' 1:2 - Chikhaoui 88'

Zambia: Mweene - Nkausu, Munthali, Sunzu, Mbola - Kangwa (88' Mulenga), Mtonga, Singuluma - Musonda, Mayuka (71' Mwanza), Kalaba.

Tunezja: Mathlouthi - Bedoui, Ben Yousseff, Abdennour, Maaloul - Ragued, Saihi (75' Sassi) - Khazri (66' Ali Moncer), Chikhaoui, Msakni - Akaichi (80' Younes).

Żółte kartki: Kalaba, Munthali (Zambia).

Sędzia: Aboubacar Bangoura (Gwinea).