U-21: Mamy to! Historyczny sukces polskiej "młodzieżówki"

W meczu 6. kolejki Turnieju Czterech Narodów Polska pokonała w Jenie Niemcy 2:1 po bramkach Mariusza Stępińskiego i Piotra Zielińskiego, czym zapewniła sobie pierwszy w historii triumf w rozgrywkach!

Maciej Kmita
Na rewanżowy mecz z Niemcami trener Marcin Dorna nie powołał aż ośmiu zawodników, którzy wystąpili w listopadowym, przegranym 0:2 spotkaniu z Die Elf. To Bartłomiej Drągowski, Dominik Sadzawicki, Gracjan HoroszkiewiczJonatan Straus, Damian Szymański, Konrad Nowak, Przemysław FrankowskiSebastian Mrowca. Z kolei Pawła Cibickiego z udziału w piątkowym pojedynku wykluczyła kontuzja.
Manewr z licznymi roszadami sprawdził się, bo choć spotkanie toczyło się pod dyktando gospodarzy, to w II połowie to podopieczni Dorny wyszli na prowadzenie. Najpierw w 69. minucie Mariusz Stępiński otrzymał prostopadłe podanie z głębi pola i po minięciu w polu karnym dwóch rywali perfekcyjnym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy pokonał Marvina Schaebe'a. To jego czwarty gol w rozgrywkach. Pięć minut później napastnik krakowskiej Wisły z 10 metrów trafił w poprzeczkę bramki Niemców, ale skuteczną dobitką popisał się Piotr Zieliński. W 77. minucie gospodarze odpowiedzieli za sprawą Marca Stendery, który pokonał Damiana Podleśnego z rzutu karnego, ale na doprowadzenie do wyrównania Niemców nie było już stać.

Po zwycięstwie w Jenie Polacy mają na koncie 13 punktów i choć pozostali uczestnicy Turnieju Czterech Narodów mają do rozegrania jeszcze swoje mecze, nic już nie odbierze Polsce 1. lokaty. Drugich w tabeli Włochów czekają jeszcze dwa pojedynki, ale ich strata to Biało-Czerwonych wynosi już siedem "oczek".

Turniej Czterech Narodów jest rozgrywany od 2001 roku. Polska dołączyła do rozgrywek od edycji 2010/2011, zastępując reprezentację Austrii. Punktowo to już jest najlepszy start Polaków w Turnieju Czterech Narodów. Poprzednie edycje kończyliśmy z 7, 6, 8 i 9 punktami.

Występ w Turnieju Czterech Narodów był I etapem przygotowań do MME 2017, które odbędą się w Polsce. Biało-Czerwoni jako gospodarz mają zagwarantowany udział w turnieju bez przedzierania się przez eliminacje. Tym samym będzie to premierowy występ Polski na MME, odkąd odbywają się one w obecnej formule, czyli od 1998 roku. MME 2017 będą pierwszym turnieju, w którym udział weźmie 12 zespołów - do tej pory w MME występowało osiem ekip. Uprawnieni do gry będą zawodnicy urodzeni w 1994 roku i młodsi.

Co ciekawe, w spotkaniu z Niemcami wystąpiło tylko trzech piłkarzy, którzy wiosną 2012 roku pod wodzą Marcina Dorny zajęli miejsca 3.-4. na ME U-17 w Słowenii: Igor Łasicki, Dariusz Formella i Mariusz Stępiński. Z kolei na ławce rezerwowych znalazł się czwarty z tamtej drużyny - Sebastian Rudol. Przed trzema laty wydawało się, że członkowie tamtej ekipy będą w przyszłości stanowić o sile "młodzieżówki".

Niemcy U-21 - Polska U-21 1:2 (0:1)
0:1 - Stępiński 69'
0:2 - Zieliński 73'
1:2 - Stendera (k.) 77'

Skład Polski: Damian Podleśny - Tomasz Kędziora, Paweł Dawidowicz, Igor Łasicki, Hubert Matynia - Dariusz Formella (62' Maik Lukowicz), Alan Uryga, Radosław Murawski, Piotr Zieliński (90' Adam Dźwigała), Martin Kobylański (75' Łukasz Wroński) - Mariusz Stępiński.

Tabela Turnieju Czterech Narodów 2014/2015:

Drużyna Mecze Pkt Bramki
1. Polska 6 13 10:7
2. Włochy 4 6 6:5
3. Niemcy 5 5 4:4
4. Szwajcaria 4 3 3:7

Wyniki Polski w Turnieju Czterech Narodów 2014/2015: Polska - Szwajcaria 1:1 (1:0) 1:0 - Wroński 10' 1:1 - Corbaz 73'

Włochy - Polska 1:3 (1:2)
0:1 - Frankowski 6'
1:1 - Garritano 18'
1:2 - Straus 29'
1:3 - Dźwigała 86'

Polska - Włochy 2:1 (1:0)
1:0 - Stępiński 3'
1:1 - Manconi 49'