SV Darmstadt 98 po 33 latach wraca do Bundesligi! Karlsruher SC zagra w barażach z HSV

Zespół z Hesji finiszował na 2. miejscu i awansował Bundesligi. 1.FC Kaisterslautern znalazł się nawet poza barażami, a TSV 1860 Monachium będzie musiało rywalizować o pozostanie w 2. Bundeslidze.

Konrad Kostorz

SV Darmstadt 98 występował w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonach 1978/1979 oraz 1981/1982. Tym razem awansował zupełnie nieoczekiwanie jako beniaminek 2. Bundesligi! To zespół z miasta położonego nieopodal Frankfurtu liczącego około 150 tysięcy mieszkańców, który występuje Boellenfalltor Stadion (16 150 miejsc).

Twórcą sukcesu Darmstadt jest trener Dirk Schuster, który objął drużynę w 2012 roku. Co ciekawe, w pierwszym sezonie jego podopieczni finiszowali na... 18. miejscu w III lidze! Dodajmy, że od 2007 do 2011 roku zespół rywalizował na IV szczeblu rozgrywkowym.
W ostatniej kolejce niebiesko-biali pokonali 1:0 FC St. Pauli i zapewnili sobie awans z drugiej lokaty. Ustąpili tylko FC Ingolstadt, który już tydzień temu fetował awans do Bundesligi. Tym razem ekipa z Bawarii zremisowała 1:1 z 1.FC Kaiserslautern i Czerwone Diabły - główny faworyt do awansu - uplasowały się dopiero na 4. miejscu w tabeli. Odnotujmy, że Waldemar Sobota grał od 80. minuty, a Mateusz Klich znalazł się poza kadrą meczową.

Karlsruher SC 28 maja i 1 czerwca powalczy w barażowym dwumeczu z Hamburgerem SV. Zespół z Badenii-Wirtembergii, który występował w elicie od 2007 do 2009 roku, wygrał 2:0 z TSV 1860 Monachium i sprawił tym samym, że Lwy będą musiały rywalizować w barażach o pozostanie w 2. Bundeslidze. Bezpośrednio spadły VfR Aalen oraz Erzgebirge Aue. Drużyna z Saksonii na koniec sezonu zremisowała 2:2 z 1. FC Heidenheim, a wyrównanie dał jej w 88. minucie bramkarz. To jednak nie wystarczyło do przeskoczenia w tabeli drużyny z Monachium.

Dodajmy, że na koniec sezonu Martin Kobylański rozegrał 46 minut (2:0 z Eintrachtem Brunszwik), Rafał Gikiewicz siedział na ławce rezerwowych (0:2 z Unionem Berlin), a Kacper Przybyłko znalazł się poza kadrą meczową (0:2 z RB Lipsk).

FC Ingolstadt beniaminkiem Bundesligi! Gole Soboty i Kobylańskiego, zespół Klicha bez awansu?