Lech Poznań mistrzem Polski 2014/2015!

Lech Poznań mistrzem Polski 2014/2015! Kolejorz przerwał hegemonię Legii Warszawa, odzyskując tytuł po pięciu latach przerwy. To jego siódme mistrzostwo w 93-letniej historii.

Maciej Kmita
Kolejorz przystąpił do meczu 37. kolejki z Wisłą Kraków jako lider T-ME, którym został po 31. kolejce, gdy pokonał Legię w Warszawie 2:1 po golach Darko Jevticia i Karola Linettego. Pokonując wówczas Wojskowych przy Łazienkowskiej 3, Lech odzyskał pozycję lidera ekstraklasy po 1820 dniach przerwy i nie oddał jej już do końca sezonu. Wcześniej po raz ostatni był na ligowym szczycie 15 maja 2010 roku, gdy pod wodzą Jacka Zielińskiego sięgał po swój 6. w historii mistrzowski tytuł.
Przed ostatnią kolejką sezonu 2014/2015 Lech miał wszystko w swoich rękach i do zapewnienia sobie mistrzostwa wystarczył mu remis z krakowską Wisłą, która przyjechała do Poznania po trzech kolejnych porażkach. Spotkanie Lecha z Białą Gwiazdą zakończyło się bezbramkowym remisem, który dał Kolejorzowi mistrzowski tytuł bez oglądania się na wynik meczu Legia Warszawa - Górnik Zabrze, który Wojskowi wygrali 2:0 po golu Michała Kucharczyka i samobójczym trafieniu Mariusza Magiery.

To pierwsze od 2010 roku mistrzostwo Lecha, drugie zdobyte pod rządami Amiki, a siódme w ogóle w historii 93-letniej historii poznańskiego klubu. Wcześniej Lech wygrywał w ligę w sezonach 1982/1983, 1983/1984, 1989/1990, 1991/1992, 1992/1993 i 2009/2010. Co ciekawe, z obecnej kadry Lecha mistrzostwo z 2010 roku pamiętają jedynie Jasmin Burić, Krzysztof Kotorowski, Luis Henriquez i Marcin Kamiński.

13

Ojcem sukcesu Kolejorza jest Maciej Skorża. 43-letni szkoleniowiec przejął poznańską ekipę 1 września minionego roku po tym, jak Lech w upokarzającym stylu pożegnał się z Ligą Europy, z której wyrzucił ją islandzki, amatorski FC Stjarnan. Wtedy władze klubu zdecydowały się na zwolnienie Mariusza Rumaka. i powierzyły zespół Skorży, dla którego był to powrót do T-ME po dwóch latach przerwy.

Pod jego wodzą Lech zdobył 60 punktów (17-9-4) w 30 meczach. Biorąc pod uwagę tylko ten okres, Lech jest niekwestionowanym liderem T-ME z przewagą trzech punktów nad Legią. Kolejorz okazał się lepszy od Wojskowych nie tylko na przestrzeni całego sezonu, ale też w bezpośrednich pojedynkach ze stołeczną ekipą: dwa z nich wygrał, a jeden zremisował. W minionym sezonie Lech przegrał z Wojskowymi tylko raz - w finale Pucharu Polski 1:2.