El. LE: Skandal w Tiranie! Mecz przerwany po ataku na Dudę

Skandalem zakończył się czwartkowy mecz III rundy el. Ligi Europy FK Kukesi - Legia Warszawa. Spotkanie zostało przerwane na początku II połowy po tym, jak rzucony z trybun kamień ranił Ondreja Dudę.

Do zdarzenia doszło w 51. minucie gry, gdy Wojskowi cieszyli się z gola Jakuba Rzeźniczaka na 2:1. Gdy podopieczni Henninga Berga wracali na swoją połowę przed wznowieniem gry, Ondrej Duda został trafiony w głowę kamieniem rzuconym z trybun zajmowanych przez kibiców FK Kukesi. Reprezentant Słowacji został zniesiony z boiska na noszach, a służby medyczne musiały nawet założyć mu kołnierz stabilizacyjny. [ad=rectangle]

Po założeniu szwów oraz opatrunku i przebraniu zakrwawionej koszulki 21-letni pomocnik Legii był gotowy do gry, ale w związku z zaistniałą sytuacją sędzia Stephan Klossner zawiesił spotkanie i zaprosił obie drużyny do szatni, a po kilkunastu minutach przedstawiciele UEFA podjęli decyzję o przerwaniu meczu.

Zawody zostały przerwane przy stanie 2:1 dla wicemistrzów Polski. Legioniści wyszli na prowadzenie w 29. minucie gry po tym, jak Nemanja Nikolić zamienił na gola prostopadłe podanie od Guilherme. Kukesi wyrównało w 49. minucie za sprawą Felipe Moreiry, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego, ale już kilkadziesiąt sekund później Legia odzyskała prowadzenie dzięki Jakubowi Rzeźniczakowi, a tuż po golu kapitana Wojskowych doszło do ataku na Ondreja Dudę.

Już II połowa rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem ze względu na zamieszki, do których doszło w przerwie na trybunach. Służby porządkowe szybko stłumiły zapędy kibiców obu drużyn, ale organizatorzy spotkania podjęli decyzję o rozpoczęciu II części gry z poślizgiem. Z kolei pierwsze przedmioty z sektorów zajmowanych przez kibiców gospodarzy poleciały w kierunku legionistów, gdy ci radowali ze zdobycia pierwszego gola, ale wtedy jeszcze żaden pocisków nie trafił w podopiecznych trenera Berga.

Kibice wicemistrza Albanii dali "popis" jeszcze przed pierwszym gwizdkiem, wywieszając na trybunie transparent-groźbę o treści: "Koniec meczu będzie końcem twojego życia. Nie jestem Słowianinem, jestem Albańczykiem".

Przypomnijmy, że w 1998 roku Wisła Kraków została wykluczona z jednej edycji rozgrywek UEFA po tym, jak podczas meczu II rundy Pucharu UEFA 1998/1999 z AC Parmą jeden z kibiców Białej Gwiazdy rzucił nożem w głowę Dino Baggio. Tamto spotkanie nie zostało przerwane, dopuszczono nawet do rozegrania rewanżu, po którym krakowianie odpadli z rozgrywek, a kilka tygodni później UEFA podjęła decyzję o zdyskwalifikowaniu 13-krotnych mistrzów Polski.

FK Kukesi - Legia Warszawa 1:2 (0:1) (mecz przerwany w 52. minucie) 0:1 - Nikolić 29' 1:1 - Moreira 49' 1:2 - Jakub Rzeźniczak 51'

FK Kukesi: Dumitru Stajila - Rrahman Hallaci, Gentian Muca, Renato Malota, Gledi Mici - Birungueta, Edon Hasani, Jefferson, Erick Flores, Jean Carioca - Felipe Moreira.

Legia: Dusan Kuciak - Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Michał Pazdan, Tomasz Brzyski - Guilherme, Dominik Furman, Tomasz Jodłowiec (42' Michał Masłowski), Ondrej Duda, Michał Kucharczyk - Nemanja Nikolić.

FK Kukesi powinien zostać ukarany walkowerem?