Bartosz Kapustka jak "Lewy" i "Dziekan"!

19-letni [tag=33723]Bartosz Kapustka[/tag] jest 70. debiutantem w historii reprezentacji Polski, który w premierowym meczu w narodowych barwach zdobył gola, ale dopiero dziesiątym, któremu udało się to w meczu o stawkę!

Dla nastolatka powołanie na mecze el. Euro 2016 z Niemcami (1:3) i Gibraltarem (8:1) było pierwszym w karierze. Selekcjoner Adam Nawałka szybko zaufał młodemu pomocnikowi Cracovii i w spotkaniu z Gibraltarem wpuścił go na boisko w 62. minucie, a ten już 11 minut później zdobył swojego premierowego gola w narodowych barwach.

Kapustka został 920. reprezentantem Polski w historii, a 70., który debiut okrasił golem. Mało tego, zawodnik Pasów został dopiero dziesiątym kadrowiczem w historii, któremu udało się zdobyć bramkę w debiutanckim występie w meczu Biało-Czerwonych o punkty!

Ostatnim Polakiem, który dokonał tej sztuki, był w 2008 roku Robert Lewandowski, który wpisał się na listę strzelców w meczu el. MŚ 2010 z San Marino. Wcześniej tak udany debiut w koszulce z orłem na piersi zaliczyli tylko Radosław Matusiak, Łukasz Garguła, Krzysztof Nowak, Dariusz Marciniak, Dariusz Dziekanowski, Jerzy Sadek, Jan Schmidt i Andrzej Sykta.

Co ciekawe, Kapustka jest najmłodszym piłkarzem w tym gronie. W dniu meczu z Gibraltarem miał 18 lat i 258 dni, dzięki czemu zdetronizował "Dziekana", który zwieńczony bramką debiut w reprezentacji zaliczył w wieku 19 lat i 46 dni.

Bramki w reprezentacyjnych debiutach zdobywali też m.in. Włodzimierz Lubański, Wojciech Kowalczyk, Emmanuel Olisadebe, Zygfryd Szołtysik, Paweł Brożek, Mirosław Trzeciak czy Ludovic Obraniak, ale ich premierowe występy przypadły na spotkania towarzyskie.

W tym gronie jest także sam Adam Nawałka. Selekcjoner zadebiutował w reprezentacji Polski 12 kwietnia 1977 roku w towarzyskim spotkaniu z Węgrami (1:2) i od razu wpisał się na listę strzelców. Był niewiele starszy od Kapustki, bo w dniu debiutu miał 19 lat i 172 dni.