Historyczne zwycięstwo Termaliki! Patent Mandrysza zadziałał

W drugim sobotnim meczu 8. kolejki Ekstraklasy Termalica pokonała Cracovię przy Kałuży 1 3:2. To pierwsze w historii wyjazdowe zwycięstwo Słoni w najwyższej klasie rozgrywkowej! Trener Piotr Mandrysz potwierdził natomiast, że ma patent na Pasy.

Maciej Kmita

Z czterech poprzednich delegacji w tym sezonie Słonie wracały do Niecieczy na tarczy. Dla trenera Termaliki Piotra Mandrysza był to czwarty pojedynek z Cracovią i to jego czwarte zwycięstwo z Pasami. Wcześniej ogrywał krakowian jako szkoleniowiec Arki Gdynia (1:0) i GKS-u Tychy (2:0, 1:0). Pasy natomiast złapały zadyszkę - to ich trzeci z rzędu ligowy mecz bez zwycięstwa. W czterech domowych meczach sezonu 2015/2016 krakowianie zdobyli tylko dwa punkty.

W pierwszej połowie piłkarze uraczyli kibiców świetnym widowiskiem. Zawodnicy obu drużyn wyprowadzali cios za ciosem, a bramkarze czterokrotnie musieli sięgać do siatek po piłkę. Pasy objęły prowadzenie już w 9. minucie. Najpierw po podaniu Huberta Wołąkiewicza Deniss Rakels zwiódł w polu karnym Termaliki Dawida Sołdeckiego, ale strzał Łotysza na rzut rożny sparował Sebastian Nowak. Po dośrodkowaniu spod chorągiewki Bartosz Kapustka zgrał piłkę głową na wysokość dalszego słupka do Miroslava Covilo, który w ekwilibrystyczny sposób posłał futbolówkę do siatki gości. Nie bez znaczenia w tej sytuacji było to, że serbski pomocnik Cracovii może się pochwalić czarnym pasem karate.

Drużyna Jacka Zielińskiego nie nacieszyła się prowadzeniem, bowiem w 11. minucie było już 1:1. W walce o górną piłkę Jakub Wójcicki sfaulował w swoim polu karnym Jakuba Biskupa i sędzia Bartosz Frankowski wskazał na "wapno", a rzut karny na gola zamienił sam poszkodowany. Była to pierwsza bramka Biskupa w Ekstraklasie od 11 grudnia 2009 roku, a ostatniego gola też strzelił Krzysztofowi Pilarzowi.

Gra toczyła się pod dyktando Cracovii, ale Nowak rzadko musiał interweniować na linii. W 19. minucie strzałem z 20 metrów sprawdził go Kapustka, ale golkiper Termaliki nie dał się zaskoczyć. Tymczasem w 30. minucie drugi cios wyprowadziły Słonie - po centrze Bartłomieja Babiarza ze środkowej strefy Biskup wygrał ze Sretenem Sretenoviciem walkę o pozycję i pokonał Pilarza strzałem głową w bliższy róg.

Pasy rzuciły się do odrabiania strat i w 34. minucie przeprowadziły kapitalny kombinacyjny atak, w końcowej fazie którego w pozycji strzeleckiej znalazł się Hubert Wołąkiewicz, ale po jego uderzeniu piłkę na ciało przyjął Sołdecki. Na dwie minuty przed końcem I połowy gospodarze dopięli jednak swego. Po centrze Wołąkiewicza Wójcicki zgrał piłkę na 10. metr do Dariusza Zjawińskiego, a ten potężnym wolejem nie dał Nowakowi szans na skuteczną interwencję.

W przerwie zmęczonego Rakelsa, który w minionym tygodniu wystąpił w pełnym wymiarze czasowym w meczach el. Euro 2016 z Turcją i Czechami, zastąpił Boubacar Dialiba. Senegalczyk w pierwszym kwadransie II połowy doszedł do trzech sytuacji, ale nie potrafił wstrzelić się w światło bramki Termaliki.

Druga część gry nie była tak porywająca jak pierwsza połowa. Inicjatywa była po stronie Cracovii, ale w grze Pasów brakowało błysku. Dwoił się i troił Kapustka, ale dwóch jego akcji celnym strzałem nie potrafił wykończyć Damian Dąbrowski. Po przerwie goście z Niecieczy długo nie mogli zagrozić Cracovii, ale gdy na kwadrans przed końcem przeprowadzili koronkową akcję, krakowianie mogli tylko wzrokiem odprowadzać krążącą jak po sznurku piłkę. W końcowej fazie tego ataku Biskup z lewej strony dograł płasko przed bramkę do Babiarza, a ten wślizgiem skierował piłkę do siatki Cracovii.

Pasy walczyły o uratowanie remisu do końcowych sekund i najlepszą okazję wypracowały sobie właśnie w doliczonym czasie gry, ale wówczas strzał Marcina Budzińskiego na linii bramkowej zatrzymał Pavol Stano.