El. Euro 2016: Słowacja pokonana, ale powinna awansować. Ukraina najlepsza z 3. miejsca?

Do dużej niespodzianki doszło w meczu eliminacji Euro 2016 pomiędzy Słowacją a Białorusią. Faworyt zza naszej południowej granicy przegrał 0:1 i został doścignięty w tabeli przez Ukrainę.

Konrad Kostorz
Piłka nożna / Piłka nożna

Zwycięstwo nad Białorusinami zapewniało kadrze Jana Kozaka awans do Euro 2016. Kibice w Żylinie przeżyli spore rozczarowanie, kiedy w 34. minucie Stanisław Drahun strzał głową pokonał Matusa Kozacika po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Przyjezdni niemający już szans na wyjazd do Francji w przyszłym roku objęli prowadzenie i nie oddali go aż do końcowego gwizdka.

Po przerwie Słowacy nacierali na białoruską bramkę, a goście bronili się całym zespołem. Wydawało się, że taka taktyka nie przyniesie skutku, zwłaszcza po czerwonej kartce Aleksandra Martynowicza, ale Andriej Gorbunow zdołał zachować czyste konto. Dogodnych okazji nie wykorzystali Robert Mak i Miroslav Stoch, a od 79. minuty na boisku przebywał Ondrej Duda z Legii Warszawa.

Słowacja ma tyle samo punktów co Ukraina, która skromnie pokonała na wyjeździe Macedonię. Marek Hamsik i spółka na pewno awansują do mistrzostw Europy, jeśli w poniedziałek pokonają na wyjeździe Luksemburg, co nie powinno sprawić im problemów. Nawet jeśli Słowacy się nie potkną, zawodnicy Mychajły Fomienki także mogą uniknąć barażów - o ile zwyciężą z Hiszpanią, najprawdopodobniej okażą się najlepszym zespołem z trzeciej pozycji i awansują bezpośrednio.

Słowacja - Białoruś 0:1 (0:1)
0:1 - Drahun 34'

Słowacja: Kozacik - Hubocan, Skrtel, Salata, Svento - Mak (79' Duda), Kucka, Pecovsky (60' Nemec), Weiss (71' Stoch) - Hamsik - Duris.

Białoruś: Gorbunow - Poljakow, Martynowicz, Siwakow, Bordaczew (40' Wołodko) - Stasevic, Drahun, Bressan, Niechajczyk (69' Politewicz) - Gordejczuk, Signiewicz (71' Kisljak).

Czerwona kartka: Martynowicz /65' za drugą żółtą/ (Białoruś).

Żółte kartki: Skrtel, Weiss (Słowacja) oraz Stasevic, Martynowicz, Gordejczuk (Białoruś).

Macedonia - Ukraina 0:2 (0:0)
0:1 - Sełezniow (k.) 59'
0:2 - Kraweć 87'

Macedonia: Pacovski - Brdarovski, Sikov, Ristevski, Zhuta - Alimi, Petrovikj - Hasani (22' Abdurahimi) - Ibraimi, Ilijoski (64' Ivanovski), Askovski (78' Nestorovski).

Ukraina: Piatow - Fedecki, Chaczeridi, Rakickij, Szewczuk - Rybałka, Sydorczuk - Rotan - Jarmolenko (86' Karawajew), Sełezniow (74' Kraweć), Konoplianka.

Żółte kartki: Brdarovki, Zhuta (Macedonia) oraz Chaczeridi, Sydorczuk (Ukraina).