El. Euro 2016: Rezerwowa Hiszpania wygrała w Kijowie, Ukraińcy zagrają w barażach!

Grająca w rezerwowym składzie reprezentacja Hiszpanii pokonała w Kijowie Ukraińców 1:0. Gola dla mistrzów Europy zdobył debiutujący w kadrze Mario Gaspar. Wynik ten oznacza, że Ukraińcy o awans do Euro 2016 walczyć będą w barażach.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA/Sergey Dolzhenko / PAP/EPA/Sergey Dolzhenko

Po dziewięciu kolejkach rywalizacji w grupie C eliminacji do Euro 2016 Hiszpanie byli już pewni awansu do grona uczestników mistrzostw Europy. Z kolei Ukraińcy mieli o co walczyć. Co prawda posiadali iluzoryczne szanse na wyprzedzenie Słowaków, którzy na wyjeździe grali z Luksemburgiem, ale triumf nad obrońcami tytułu dawał Ukraińcom niemal pewny udział w Euro jako drużyna z najlepszym bilansem spośród ekip z trzecich miejsc.

Wydawało się, że gospodarze będą mieć ułatwione zadanie, bowiem Vicente del Bosque do boju desygnował skład bez kilku czołowych piłkarzy. Jednak to Hiszpanie byli w pierwszej połowie stroną dominującą, a w 21. minucie objęli prowadzenie . W polu karnym Nolito zagrał do wychodzącego na czystą pozycję Thiago Alcantary, ten przerzucił piłkę do Mario Gaspara, który w swoim debiucie w reprezentacji zdobył gola.

Trzy minuty później mogło być 2:0 dla Hiszpanów. Ołeksandr Kuczer spóźnioną interwencją sprokurował rzut karny, a do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Cesc Fabregas. Gracz Chelsea Londyn nie zdobył gola, a świetną interwencją popisał się Andrij Piatow, który odbił piłkę nad poprzeczką.

Od początku drugiej połowy do ataków rzucili się Ukraińcy, a wyróżniającym się piłkarzem naszych wschodnich sąsiadów był Jewhen Konoplianka. Jednak jeszcze lepiej spisywał się David de Gea, który popisał się kilkoma świetnymi interwencjami i uchronił swoją reprezentację przed stratą gola. Z biegiem czasu napór gospodarzy malał. Ukraińcy nie wykorzystali okazji do awansu i w listopadzie będą rywalizować w barażach.

Ukraina - Hiszpania 0:1 (0:1)
0:1 - Mario Gaspar 21'

Ukraina: Andrij Piatow - Ołeksandr Kuczer, Wiaczesław Szewczuk, Artem Fedecki, Jarosław Rakickij, Taras Stepanenko, Jewhen Konoplianka, Rusłan Rotan (87' Ołeksandr Zinczenko), Denis Garmasz (58' Serhij Rybałka), Andrij Jarmolenko, Artem Kraweć (87' Jewhen Sełezniow).

Hiszpania: David de Gea - Cesar Azpilicueta, Mikel San Jose, Xabier Etxeita, Nacho, Mario Gaspar Perez, Thiago Alcantara, Cesc Fabregas (64' Juan Mata), Isco, Paco Alcacer (85' Sergio Busquets), Nolito (75' Jordi Alba).