Euro 2016 bez Holandii! Czesi wypunktowali Pomarańczowych i wygrali grupę A

Zdjęcie okładkowe artykułu:  / PAP/EPA/ Koen Van Weel
/ PAP/EPA/ Koen Van Weel

Holendrzy nie zagrają nawet w barażach o awans do Euro 2016! W meczu ostatniej szansy zespół Danny'ego Blinda mimo ambitnej postawy w końcówce przegrał 2:3 z reprezentacją Czech.

Pomarańczowi by móc liczyć na wyprzedzenie w tabeli Turcji, musieli pokonać Czechów. Wydawało się, że zdeterminowany zespół Danny'ego Blinda podoła temu zadaniu przy uwzględnieniu, iż nasi południowi sąsiedzi słabo spisali się w sobotę przeciwko Turkom (0:2) i we wtorek walczyli już tylko o pierwsze miejsce w grupie z Islandią.

Początek rywalizacji w Amsterdamie był wyrównany. Nieco lepsze wrażenie sprawiali Oranje, a w 10. minucie całkiem niezłą okazję miał Wesley Sneijder. Wraz z upływem czasu do głosu zaczęli jednak dochodzić przyjezdni i Holandia znalazła się w defensywie. Kilka razy wyszła z opresji, lecz w 24. minucie Pavel Kaderabek po podaniu Jiriego Skalaka wbiegł w pole karne i bez większych problemów pokonał Jeroena Zoeta.

Położenie trzeciego zespołu ostatniego mundialu stało się dramatyczne po drugim golu dla Czechów. Josef Sural z łatwością ograł źle ustawionego w polu karnym Virgila van Dijka i nie pomylił się w sytuacji sam na sam z Zoetem. Słabość Holandii w defensywie znów została obnażona.

Selekcjoner gospodarzy już w 39. minucie dokonał pierwszej zmiany, a Robin van Persie szybko zdołał ożywić poczynania Pomarańczowych. Jeszcze przed przerwą z boiska wyleciał Marek Suchy, który popełnił faul taktyczny na wychodzącym na czystą pozycję Memphisie Depayu. Po przerwie Holandia znów zaczęła jednak grać bezbarwnie i nie potrafiła przedrzeć się pod bramkę Cecha.

Wszystko stało się niemal jasne w 66. minucie, kiedy van Persie posłał piłkę do bramki, ale... strzeżonej przez Zoeta. Napastnik niefortunnie interweniował po centrze z rzutu wolnego.

Część kibiców po trzeciej bramce dla gości zaczęła opuszczać trybuny, ale na tym emocje się nie zakończyły. Sygnał do ataku dał Klaas-Jan Huntelaar, który strzałem głową wykorzystał centrę Sneijdera. Niespełna kwadrans później za sprawą van Persiego Holandia złapała kontakt z Czechami, jednak na odrobienie strat zabrakło jej czasu. Ambitna postawa nie przyniosła efektu i Oranje pierwszy raz od 1984 roku nie wystąpią w mistrzostwach Europy.   Holandia - Czechy 2:3 (0:2) 0:1 - Kaderabek 24' 0:2 - Sural 35' 0:3 - van Persie (sam.) 66' 1:3 - Huntelaar 70' 2:3 - van Persie 83'

Holandia: Zoet - Tete, Bruma, van Dijk (64' Dost), Riedewald (39' van Persie) - Wijnaldum, Blind, Sneijder - El Ghazi (69' Lens), Huntelaar, Depay.

Czechy: Cech - Kaderabek, Suchy, Kadlec, Gebre Selassie - Pavelka - Skalak, Darida, Plasil (86' Skoda), Sural (71' Kalas) - Necid (46' Prochazka).

Czerwona kartka: Suchy /43'/ (Czechy).

Żółte kartki: Huntelaar, Sneijder (Holandia) oraz Blind, Skalak, Gebre Selassie (Czechy).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).