El. Euro 2016: Belgia wygrała grupę B, Izrael za burtą

W rozegranym w Brukseli meczu grupy B eliminacji do Euro 2016 reprezentacja Belgii pewnie pokonała Izrael 3:1. Tym samym gospodarze wygrali swoją grupę, a Izraelczycy nie zdołali wywalczyć awansu do barażów.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / Laurent Dubrule / PAP/EPA / Laurent Dubrule

W grupie B eliminacji do Euro 2016 przed ostatnimi meczami była tylko jedna niewiadoma. Pewne awansu na mistrzostwa były reprezentacje Belgii i Walii, a o miejsce premiowane udziałem w barażach walczyły drużyny Cypru, Bośni i Hercegowiny oraz Izraela. Pierwsze dwa zespoły grały ze sobą, a Izraelczycy musieli pokonać Belgów, by dalej walczyć o przepustkę na Euro 2016 we Francji.

Jednak w potyczce z Czerwonymi Diabłami zespół z Bliskiego Wschodu miał niewiele do powiedzenia. W pierwszej połowie reprezentacja Belgii zdominowała rywali w każdym elemencie. Belgowie byli zdecydowanie częściej przy piłce (70-30), a także oddali więcej strzałów (13-3). Mimo to pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Belgowie mieli jednak sporo sytuacji, by zdobyć choćby jedną bramkę. Z najbliższej  odległości spudłował Romelu Lukaku, który próbował wepchnąć piłkę do bramki po interwencji obrońcy. Jednak najlepszą okazję zmarnował Dries Mertens. Reprezentant Belgii mając przed sobą tylko pustą bramkę strzelił... dwa metry obok słupka. Izraelczycy odpowiedzieli tylko uderzeniem w słupek z rzutu wolnego Erana Zahaviego.

Gospodarze swego dopięli w 64. minucie. Wówczas Kevin De Bruyne odegrał do będącego na czystej pozycji w polu karnym Mertensa, a ten strzałem przy krótkim słupku pokonał golkipera reprezentacji Izraela. W 78. minucie było już 2:0. Świetnym uderzeniem z rzutu wolnego z 25. metra popisał się De Bruyne. Nie było to ostatnie słowo gospodarzy. W 84. minucie Mertens wypatrzył na 16. metrze niepilnowanego Edena Hazarda, a ten bez problemu zdobył trzeciego gola dla Belgów.

Pierwszy celny strzał Izraelczycy oddali w 88. minucie spotkania i zdobyli honorowego gola. W pole karne dośrodkował Zahavi, a Tomer Hemed uderzeniem głową pokonał Simona Mignoleta. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem Belgów, którzy kontrolowali jego przebieg i odnieśli zasłużone zwycięstwo nie tylko w spotkaniu, ale również w grupie B eliminacji do Euro 2016. Z kolei Izraelczycy marzenia o awansie do wielkiej imprezy muszą odłożyć co najmniej o dwa lata.

Belgia - Izrael 3:1 (0:0)
1:0 - Dries Mertens 64'
2:0 - Kevin De Bruyne 78'
3:0 - Eden Hazard 84'
3:1 - Tomer Hemed 88'

Belgia: Simon Mignolet - Toby Alderweireld, Nicolas Lombaerts, Vincent Kompany (58' Thomas Meunier), Jan Vertonghen, Kevin De Bruyne, Marouane Fellaini, Eden Hazard, Dries Mertens, Radja Nainggolan, Romelu Lukaku.

Izrael: Ofir Marciano - Tal Ben Haim I, Orel Dgani, Omri Ben Harish, Eytan Tibi, Dor Peretz, Eran Zahavi ,Beram Kayal, Sheran Yeini, Tomer Hemed, Tal Ben Haim II (59' Avraham Rikan).