Serie A: Napoli poskromiło Fiorentinę, "Kuba" bez argumentów pod Wezuwiuszem!

SSC Napoli zasłużenie wygrało z prowadzącą w tabeli Serie A Fiorentiną. Zwycięstwo 2:1 zapewnił gospodarzom Gonzalo Higuain. Porażki w meczu z US Sassuolo doznało Lazio Rzym.

Konrad Kostorz
PAP

Jakuba Błaszczykowskiego po udanych występach przed przerwą reprezentacyjną nie mogło zabraknąć w podstawowym składzie Fiorentiny. "Kuba" miał pierwszą dogodną okazję w szlagierze 8. kolejki do zdobycia bramki - oddał mocny strzał z kilkunastu metrów i tylko świetna parada Pepe Reiny uratowała Napoli.

Pierwsza połowa na Stadio San Paolo nie była ciekawym widowiskiem. Grę często przerywano faulami, mnożyły się niedokładności. Dopiero w doliczonym czasie Gonzalo Higuain doszedł do dośrodkowania i główkował tuż nad poprzeczką bramki Cipriana Tatarusanu.

To był sygnał dla Fiorentiny, że powinna być czujna w obronie. Fiołki dały się zaskoczyć tuż po przerwie - Marek Hamsik zagrał perfekcyjnie do Lorenzo Insigne, który technicznym strzałem pokonał bramkarza. Azzurri złapali wiatr w żagle i zaczęli zdecydowanie atakować. Goście nieraz znaleźli się w opałach, gol na 2:0 było blisko. Wystarczył jednak moment nieuwagi, by lider Serie A wyrównał - Nikola Kalinić ubiegł obrońców po podaniu Josipa Ilicicia i nie dał szans Reinie.

Fiołki odrabiając stratę pokazały lwi pazur pod Wezuwiuszem, ale gospodarze szybko wrócili do prowadzenia. Trafił "Pipita", do którego świetnie dograł Dries Mertens. Po tym golu drużyna z Florencji już się nie podniosła, nie stworzyła ani jednej sytuacji i doznała drugiej porażki w sezonie ligowym. Spadnie na 2. miejsce, jeśli Inter Mediolan pokona Juventus.

Błaszczykowski rozegrał całe zawody i nie może być zadowolony. Wspomniane uderzenie na bramkę z pierwszej połowy okazało się jego najlepszym momentem. Poza tym, zwłaszcza po zmianie stron, był mało widoczny. Nie zachwycił jednak nie tylko on, ale też inni gracze Paulo Sousy - Fiorentina zasłużenie przegrała z Napoli.

Trzeciej ligowej porażki doznało Lazio, które okazało się słabsze od nieźle dysponowanego na początku rozgrywek Sassuolo. Rzymianie mogli nawet zrównać się punktami z prowadzącą Fiorentiną, a spadli na 6. pozycję. Hellas znów bez Pawła Wszołka (cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych) podzielił się punktami z Udinese, z kolei Carpi nadal pod nieobecność Kamila Wilczka wysoko uległo Atalancie.

Strefę spadkową opuściło Frosinone, które nadspodziewanie łatwo poradziło sobie z silną kadrowo Sampdorią. Wygrał za to drugi zespół z Genoi - Rossoblu rzutem na taśmę pokonali u siebie Chievo.

SSC Napoli - ACF Fiorentina 2:1 (0:0)
1:0 - Insigne 46'
1:1 - Kalinić 73'
2:1 - Higuain 75'

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Jorginho, Allan (90+1' Lopez) - Callejon, Hamsik, Insigne (61' Mertens, 78' El Kaddouri) - Higuain.

Fiorentina: Tatarusanu - Tomović (78' Babacar), Rodriguez, Astori - Błaszczykowski, Badelj, Vecino, Valero, Bernardeschi (52' Ilicić), Alonso (55' Roncaglia) - Kalinić.

Atalanta Bergamo - Carpi FC 1909 3:0 (2:0)
1:0 - Pinilla 7'
2:0 - Gomez 43'
3:0 - Cigarini (k.) 63'

Frosinone Calcio - Sampdoria Genua 2:0 (0:0)

3:2 - Tachtsidis 90+3'

Czerwona kartka: Dzemaili /54' za drugą żółtą/ (Genoa).

Czerwona kartka: Cataldi /90+3'/ Lazio.

Hellas Werona - Udinese Calcio 1:1 (1:0) 1:0 - Pazzini (k.) 41' 1:1 - Thereau 84'