Towarzysko: Belgia coraz mocniejsza. Pamiętano o Heysel

Po dobrym meczu Belgia pokonała Włochów, którzy w pojedynku szybko objęli prowadzenie. Podczas spotkania upamiętniono kibiców, którzy zginęli na Heysel 29 maja 1985 roku.

Michał Piegza
PAP/EPA / Laurent Dubrule / PAP/EPA / Laurent Dubrule

Spotkanie sędziowane przez aktualnie najlepszego polskiego arbitra Szymona Marciniaka w pierwszej części toczyło się w dobrym tempie, ale brakowało spięć podbramkowych.

Mecz świetnie rozpoczęli goście. W 3.minucie przerzut piłki na prawą stronę, a następnie płaska wrzutka doszła do Graziano Pelle, ale Simon Mignolet zdołał obronić strzał. Dobitka z dwóch metrów Antonio Candrevy była już bezbłędna. Osiem minut później powinno być 0:2. Lewą stroną w pole karne przedostał się Candreva, ale jego strzał z ostrego kąta sparował Simon Mignolet.

W 13. minucie Belgowie dość niespodziewanie wyrównali. Po dośrodkowaniu z rogu głową do siatki trafił niepilnowany Jan Vertonghen. Kolejne minuty nie były już tak udane. Tempo gry było dobre, ale brakowało strzałów i spięć podbramkowych.

W 39. minucie sędzia przerwał spotkanie. Tym samym uczczono 39 ofiar zamieszek na stadionie Heysel w 1985 roku.

Po zmianie stron, po początkowych akcjach Włochów przewagę uzyskała Belgia i w 74. minucie wyszła na prowadzenie. Po stracie gości na bramkę uderzał Michy Batshuayi, Gianluigi Buffon odbił futbolówkę, ale przejął ją Kevin De Bruyne i strzałem od ziemi trafił do bramki. Kilka minut wcześniej szansę mieli Włosi, kiedy Eder z siedmiu metrów trafił w poprzeczkę. Piłka odbiła się przed linią, a dobitka przeszła ponad bramką. W 83. minicie Batshuayi otrzymał świetne podanie od Yannicka Carrasco i w sytuacji sam na sam pogrążył gości. W końcówce to gospodarze byli bliżsi podwyższenia prowadzenia.

Belgia - Włochy 3:1 (1:1)
0:1 - Candreva 3'
1:1 - Vertonghen 13'
2:1 - De Bruyne 74'
3:1 - Batshuayi 83'

Belgia: Simon Mignolet - Luis Pedro Cavanda (63' Jason Denayer), Toby Alderweireld, Nicolas Lombaerts, Jan Vertonghen, Axel Witsel, Radja Nainggolan, Kevin De Bruyne, Eden Hazard, Yannick Ferreira Carrasco (87' Kevin Mirallas), Romelu Lukaku (63' Michy Batshuayi).

Włochy: Gianluigi Buffon - Leonardo Bonucci (90+2' Andrea Barzagli), Giorgio Chiellini, Matteo Darmian, Mattia De Sciglio (89' Luca Antonelli), Claudio Marchisio, Antonio Candreva, Marco Parolo (60' Roberto Soriano), Alessandro Florenzi (80' Stephan El Shaarawy), Graziano Pelle (80' Stefano Okaka), Eder (80' Simone Zaza).

Żółte kartki: Vertonghen, Witsel (Belgia) oraz Eder, Chiellini, Antonelli (Włochy).