Sensacja w Krakowie! Zagłębie w półfinale Pucharu Polski

W rewanżowym meczu 1/4 finału Pucharu Polski I-ligowe Zagłębie Sosnowiec pokonało Cracovię na jej stadionie 2:0, dzięki czemu odrobiło straty z pierwszego spotkania (1:2) i awansowało do półfinału Pucharu Polski.

Maciej Kmita
PAP/Jacek Bednarczyk / PAP/Jacek Bednarczyk

Cracovia nie zlekceważyła niżej notowanego rywala. To Artur Derbin stworzył po prostu w Sosnowcu bardzo ciekawy zespół, który nie bez powodu jest w czubie tabeli I ligi, na poważnie liczy się w walce o awans do Ekstraklasy i zasłużenie, choć z odrobiną szczęścia, awansował do półfinału Pucharu Polski.

Trener Cracovii Jacek Zieliński zapowiadał, że wystawi możliwie najmocniejszy skład i faktycznie wybrał optymalną "11", a przy ustalaniu składu nie mógł skorzystać z kontuzjowanego Jakuba Wójcickiego, Bartosza Kapustki, który we wtorek wystąpił w meczu reprezentacji Polski oraz z pauzującego za kartki Deleu. Najbardziej widoczny był brak Kapustki, ale absencja jednego gracza nie może być usprawiedliwieniem dla trzeciej siły Ekstraklasy.

W związku z tymi absencjami pierwszą od 7 sierpnia i meczu z Piastem Gliwice szansę od pierwszego gwizdka otrzymał Boubacar Dialiba. Senegalczyk mógł zaliczyć wymarzony powrót do wyjściowego składu Pasów, gdy w 7. minucie znalazł się w sytuacji strzeleckiej po centrze Pawła Jaroszyńskiego, ale po jego główce piłka trafiła tylko w słupek bramki Zagłębia.

Początek spotkania przebiegał zgodnie z przewidywaniami. Cracovia od pierwszego gwizdka przejęła inicjatywę, ale poza okazją Dialiby nie wypracowała sobie innych szans, choć dwa groźne strzały sprzed pola karnego oddał Mateusz Cetnarski.

Goście przetrwali pierwszy szturm Cracovii, a po kwadransie sami ruszyli do ataku. Podopieczni trenera Derbina długimi fragmentami potrafili trzymać Cracovię na jej połowie, a w 26. minucie udokumentowali swoją przewagę. Jakub Wilk dośrodkował z prawej strony do Martina Pribuli, który pokonał Krzysztofa Pilarza strzałem prosto z powietrza.

Dla Wilka był to debiut w barwach Zagłębia. 30-latek przez ostatnie 2,5 roku występował w Żalgirisie Wilno, FC Vaslui i ponownie w Żalgirisie, a wolnym graczem był od końca czerwca. Asysta już w debiucie to w jego przypadku żadne zaskoczenie. W końcu na Litwie ten wyszkolony w Lechu Poznań pomocnik zaliczył 36 ostatnich podań w 61 występach, a do tego sam strzelił dla Żalgirisu 19 goli.

Podrażniona Cracovia ruszyła do odrabiania strat. W 31. minucie po centrze Erika Jednriska na bramkę gości zagłówkował Bartosz Rymaniak, ale Wojciech Fabisiak popisał się dobrą interwencją w niełatwych okolicznościach. Po chwili bramkarz Zagłębia znów stanął na wysokości zadania, broniąc uderzenie Damiana Dąbrowskiego z 20 metrów.

W 40. minucie przy Kałuży 1 zjawiły się demony z poprzedniej edycji Pucharu Polski, gdy w 1/4 finału Pasy przegrały u siebie z II-ligowymi Błękitnymi Stargard 0:2 i odpadły z rozgrywek. Po stracie Cetnarskiego Pribula zainicjował kontrę, w końcowej fazie której uruchomił Adriana Paluchowskiego. Ten w polu karnym ograł Miroslava Covilo, który ratował się faulem, a "11" pewnym strzałem pod poprzeczkę wykorzystał Sebastian Dudek.

Na II połowę Pasy wyszły jak wystrzelone z procy, ale dobrze zorganizowane Zagłębie długo nie pozwalało sobie na chwilę słabości i druga najskuteczniejsza drużyna Ekstraklasy miała spore problemy ze stworzeniem sytuacji podbramkowych.

Pierwszą godną odnotowania akcję Pasy przeprowadziły dopiero w 69. minucie, gdy Mateusz Wdowiak zagrał prostopadle w pole karne do Covilo, który zwiódł stoperów gości, ale jego strzał w dobrym stylu obronił Fabisiak. Bramkarz Zagłębia nie zawiódł też 71. minucie, gdy sprzed pola karnego huknął Jaroszyński ani osiem minut później po płaskim uderzeniu Erika Jendriska z 10 metrów.

Zagłębie po zmianie stron ograniczało się tylko do obrony dwubramkowego prowadzenia, ale w 86. minucie mogło postawić kropkę nad "i", gdy po sprawnej kontrze Paluchowski uruchomił Żarko Udovicicia, ale ten w sytuacji sam na sam z Krzysztofem Pilarzem uderzył obok bramki Pasów.

Pudło Serba sprawiło, że w Cracovię wstąpiły dodatkowe siły, ale Pasom nie udało się doprowadzić odrobić strat. Zagłębiu znów dopisało szczęście, bowiem w 87. minucie po strzale Marcina Budzińskiego z 20 metrów piłka trafiła w słupek bramki Fabisiaka, po chwili Covilo zagłówkował tuż nad poprzeczką. Na dalsze próby gospodarzom nie pozwolił już czas.

Losowanie par półfinałowych odbędzie się 16 grudnia we Wrocławiu.