LM: Zenit wciąż nieomylny! Valencia nie wyjdzie z grupy?

Zenit Sankt Petersburg wciąż nieomylny w fazie grupowej! Rosjanie pokonali u siebie Valencię 2:0 i po 5. kolejce mają komplet punktów. Hiszpanie natomiast do końca będą drżeć o wyjście z grupy.

Szymon Mierzyński
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV / PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Zespół Andre Villasa-Boasa przystępował do tego spotkania na luzie, a rywal wręcz przeciwnie i to było widać od pierwszych minut. Rywalizacja miała wyrównany przebieg, jednak to gospodarze czuli się na boisku swobodniej.

Efekt? Prowadzenie Zenita już w 15. minucie. Po kombinacyjnym rozegraniu Artiom Dziuba podał krótko do Olega Szatowa, a ten mając przed sobą tylko Jaume Domenecha, zgrabnie podciął nad nim piłkę - wprost do siatki.

Hiszpanie znaleźli się pod ścianą i mieli ogromne problemy ze stwarzaniem sytuacji. Przed przerwą wyrównać mogli tylko raz. W 43. minucie Paco Alcacer kapitalnie zgubił krycie obrońców, ale w świetnej sytuacji główkował niecelnie.

Po przerwie nic się nie zmieniło. Zenit nie forsował tempa, za to umiejętnie wybijał rywala z uderzenia. W 74. minucie zadał natomiast drugi, decydujący cios. To była akcja, po której ręce same składały się do oklasków. Piłkarze z Sankt Petersburga wymienili kilka szybkich podań, całkowicie rozmontowali defensywę Valencii, w efekcie Dziuba uderzał na pustą bramkę.

Kilka chwil później Ruben Vezo dostał jeszcze czerwoną kartkę za faul na wychodzącym na czystą pozycję Szatowie i w tym momencie było już jasne, że Hiszpanie nic tego wieczora nie wskórają.

Zenit odniósł piąte zwycięstwo w piątym meczu i deklasuje konkurentów w grupie H. Valencia póki co pozostaje na 2. pozycji, lecz jeśli wieczorem KAA Gent pokona Olympique Lyon, to zepchnie ją poza strefę premiowaną awansem do 1/8 finału.

Zenit Sankt Petersburg - Valencia CF 2:0 (1:0)
1:0 - Oleg Szatow 15'
2:0 - Artiom Dziuba 74'

Zenit Sankt Petersburg: Jurij Łodygin - Igor Smolnikow (65' Artur Jusupow), Ezequiel Garay, Nicolas Lombaerts, Domenico Criscito, Luis Neto (86' Aleksiej Jewsiejew), Axel Witsel, Oleg Szatow (84' Aleksandr Riazancew), Danny, Hulk, Artiom Dziuba.

Valencia CF: Jaume Domenech - Joao Cancelo (79' Rodrigo De Paul), Ruben Vezo, Aymen Abdennour, Jose Gaya, Sofiane Feghouli, Dani Parejo, Enzo Perez (73' Danilo), Andre Gomes, Paco Alcacer, Rafael Mir (56' Santi Mina).

Żółte kartki: Domenico Criscito, Artur Jusupow, Axel Witsel (Zenit Sankt Petersburg).

Czerwona kartka: Ruben Vezo /80' za faul/ (Valencia CF).

Sędzia: Svein Oddvar Moen (Norwegia).