LM: Kluczowe zwycięstwo Wolfsburga, świetna zmiana i przełamanie Andre Schuerrle

VfL Wolfsburg po raz drugi pokonał CSKA Moskwa w fazie grupowej Ligi Mistrzów i jest bliski wywalczenia awansu do 1/8 finału. Bohaterem niemieckiego zespołu okazał się krytykowany ostatnio Andre Schuerrle.

Konrad Kostorz

Andre Schuerrle od czasu mundialu gra znacznie poniżej oczekiwań. Po przejściu z Chelsea, gdzie narzekał na współpracę z Jose Mourinho, do Wolfsburga miał się odbudować, ale wciąż zawodził. Nie było żadnym zaskoczeniem, że pojedynek z CSKA zaczął na ławce, skoro w tym sezonie jedynego gola strzelił w meczu Pucharu Niemiec. Trener miał jednak nosa, że w II połowie wpuścił mistrza świata na boisko.

W 67. minucie Schuerrle oddał strzał z ostrego kąta, a Igor Akinfiejew interweniował tak niefortunnie, że piłka wpadła za linię bramkową. Początkowo gola zaliczono Niemcowi, ale ostatecznie trafienie obciąży konto golkipera lidera ligi rosyjskiej. W końcówce skrzydłowy Wolfsburga rozstrzygnął losy rywalizacji, wykorzystując dośrodkowanie Sebastiana Junga z prawego skrzydła. Być może po przełamaniu Schuerrle rozkręci się na dobre i kibice zespołu z Volkswagen-Arena zapomną o Kevinie De Bruyne.

Zanim Wolfsburg wyszedł na prowadzenie, dogodne okazje stwarzał zespół Leonida Słuckiego. Na początku drugiej połowy przyjezdni mieli szczęście po uderzeniach Pontusa Wernblooma, Georgija Milanowa, Ahmeda Musy oraz Zorana Tosicia. Gdyby CSKA trafiło na 1:0, wicemistrz Niemiec mógłby się już nie podnieść. Trzeba przyznać, że VfL miał w Moskwie sporo szczęścia.

Zespół Dietera Heckinga został liderem tabeli i niewykluczone, że dorobek 9 punktów wystarczy mu do historycznego awansu do najlepszej "16" Champions League. Wiele zależy od wyniku pojedynku Manchesteru United z PSV Eindhoven - dla Wilków korzystniejszy byłby triumf Czerwonych Diabłów. Co ciekawe, w dwumeczu VfL z Holendrami padł remis (2:0 i 0:2), zatem w przypadku równej liczby "oczek" zadecyduje stosunek goli we wszystkich rozegranych meczach.

Rosjanie mogą liczyć już tylko na awans do 1/16 finału Ligi Europy. Osiągną cel, jeśli wygrają na zakończenie fazy grupowej z PSV na wyjeździe, o ile zespół z Eindhoven nie zwycięży wcześniej na Old Trafford.

CSKA Moskwa - VfL Wolfsburg 0:2 (0:0)
0:1 - Akinfiejew (sam.) 67'
0:2 - Schuerrle 88'

CSKA: Akinfiejew - Fernandes, Bieriezucki, Ignaszewicz (46' Wasin), Nababkin (75' Natcho) - Dżagojew (90' Panczenko), Wernbloom - Tosić, Musa, Milanow - Doumbia.

Wolfsburg: Benaglio - Traesch, Naldo, Dante, Schaefer - Vieirinha, Guilavogui, Arnold, Caligiuri (61' Schuerrle) - Kruse (81' Jung) - Dost (86' Bendtner).

Żółte kartki: Musa, Fernandes, Wernbloom, Natcho (CSKA).

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).