Serie A: Napoli liderem po triumie w hicie! Wielkie emocje w końcówce i ogromny pech Interu

SSC Napoli w meczu na szczycie Serie A pokonało 2:1 Inter Mediolan i zostało liderem po 14 kolejkach. Nerazzurri przez całą drugą połowę grali w osłabieniu, ale prawie doprowadzili do wyrównania.

Konrad Kostorz
PAP/Bartłomiej Zborowski / PAP/Bartłomiej Zborowski

Lepszego początku hitu Serie A kibice Napoli nie mogli sobie wymarzyć. Minęły zaledwie 64 sekundy, zanim Gonzalo Higuain pokonał Samira Handanovicia. "Pipita" miał trudną pozycję w polu karnym, ale uderzył z półobrotu perfekcyjnie i słoweński bramkarz Interu nie mógł skutecznie interweniować.

Szlagier rozpoczął się od mocnego uderzenia gospodarzy, co zwiastowało ogromne emocje. Tempo gry nie było jednak wysokie i brakowało dogodnych sytuacji. Nerazzurri nie rzucili się do ataku, a ich wysiłki koncentrowały się wokół zabezpieczenia tyłów. Taki stan utrzymywał się przez dłuższy czas i dopiero w 40. minucie Ivan Perisić znalazł się w dogodnej pozycji strzeleckiej. Gdyby czysto trafił w piłkę, mogłoby być 1:1.

Tuż przed przerwą drugą żółtą kartką ukarany został Yuto Nagatomo. Sędzia nie miał wątpliwości, że faul Japończyka przy linii bocznej kwalifikuje się na upomnienie, a obrońca Interu już wcześniej miał na koncie "żółtko". Mediolańczycy nie mieli podstaw, by kwestionować decyzję rozjemcy i na drugą połowę wyszli osłabieni, co spowodowało, że Roberto Mancini musiał zdjąć z boiska Mauro Icardiego.

Napoli po przerwie nie osiągnęło miażdżącej przewagi. Inter w "10" walczył jak równy z równym; inna sprawa, że gospodarze nie musieli się śpieszyć. W 62. minucie zaspała jednak obrona przyjezdnych i po podaniu głową Raula Albiola Higuain wyszedł na czystą pozycję, po czym perfekcyjnym strzałem nie dał szans Handanoviciowi. To był już 12. gol w sezonie ligowym argentyńskiego snajpera.

Inter znalazł się w beznadziejnym położeniu, jednak nie zamierzał się poddawać. Stuprocentowych sytuacji sobie nie stwarzał, ale zdołał strzelić gola kontaktowego. Adem Ljajić, który wcześniej słabo prezentował się na Stadio San Paolo, oddał niesygnalizowany strzał z około 14 metrów, a Pepe Reina nie zdążył z interwencją.

Rozochoceni goście ruszyli do bardziej zdecydowanych ataków, a Napoli nie potrafiło uspokoić gry. Kiedy wszystko wskazywało na to, że już nic ciekawego się nie wydarzy, w 94. minucie ekipę Maurizio Sarriego dwukrotnie uratował słupek! Najpierw piłka zatrzymała się na konstrukcji bramki po strzale Stevana Joveticia, a następnie milimetrów do szczęścia dotychczasowemu liderowi zabrakło po "główce" Joao Mirandy.

Inter pokazał lwi pazur w Neapolu i gospodarze mogą mówić o ogromnym szczęściu. Z uwagi na szarżę gości w końcówce remis nie byłby wynikiem niesprawiedliwym.

SSC Napoli - Inter Mediolan 2:1 (1:0)
1:0 - Higuain 2'
2:0 - Higuain 62'
2:1 - Ljajić 67'

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan, Jorginho - Hamsik (80' Lopez), Callejon (87' Maggio), Insigne (70' El Kaddouri) - Higuain.

Inter: Handanović - D'Ambrosio, Miranda, Murillo, Nagatomo - Guarin (62' Biabiany), Medel, Brozović - Perisić (87' Jovetić), Icardi (46' Telles), Ljajić.

Czerwona kartka: Nagatomo /44' za drugą żółtą/ (Inter).

Żółte kartki: Koulibaly, Hysaj, Allan (Napoli) oraz Nagatomo, Guarin (Inter).