LE: Tottenham pozbawił złudzeń Monaco, wspaniały finisz Sportingu i Augsburga na wagę awansu

Hat-trick Erika Lameli już w pierwszej połowie spotkania sprawił, że AS Monaco szybko pożegnało się z nadziejami na wyprzedzenie w tabeli Anderlechtu. Dalej grają też Sporting Lizbona i FC Augsburg.

Konrad Kostorz

Koguty nie musiały grać o pełną pulę, ponieważ awans miały już zapewniony. Mimo to zaprezentowały świetną piłkę, a błysnął przede wszystkim Erik Lamela. Argentyńczyk trzykrotnie zmusił do kapitulacji bramkarza Monaco, podczas gdy goście odpowiedzieli tylko trafieniem Stephana El Shaarawy'ego i musieli pożegnać się z Ligą Europy.

W grupie H o awans zaciekle walczyły Sporting Lizbona i Besiktas Stambuł. Turkom wystarczał remis, a przed upływem godziny rywalizacji na prowadzenie wyprowadził ich Mario Gomez. Portugalczycy nie zamierzali się poddawać i w ciągu zaledwie 11 minut odwrócili losy spotkania, strzelając za sprawą Islama Slimaniego oraz Bryana Ruiza trzy gole! W efekcie drużyny znad Bosforu wiosną nie zobaczymy już w europejskich pucharach.

FC Augsburg by awansować, musiał wygrać w Belgradzie co najmniej 3:1 i dopiął swego, choć jako pierwszy skapitulował Marwin Hitz! Niemcy zaciekle walczyli z Serbami, nie tracili wiary i, co więcej, mieli sporo szczęścia - przy prowadzeniu 2:1 uratowała ich poprzeczka, a jeden z rywali zmarnował sytuację sam na sam, tymczasem w 89. minucie na listę strzelców wpisał się Raul Bobadilla po dograniu Caiuby'ego. Podopieczni Markusa Weinzierla zrealizowali niemal mission impossible, ostatecznie wyprzedzając Partizan w tabeli dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu (+1 do -4).

Pierwszą pozycję w tabeli przed Spartą Praga zagwarantowało sobie Schalke, które zdeklasowało grecki Asteras i finiszowało z dorobkiem 14 punktów. Tyle samo "oczek" zgromadziło rzymskie Lazio, natomiast po 13 pkt sięgnął FC Basel.

GRUPA G

Dnipro Dniepropietrowsk - Rosenborg Trondheim 3:0 (1:0)
1:0 - Matheus 35'
2:0 - Matheus 60'
3:0 - Jewgienij Szachow 79'

AS Saint-Etienne - Lazio Rzym 1:1 (0:0) 0:1 - Alessandro Matri 52' 1:1 - Valentin Eysseric 76'

GRUPA H

Sporting Lizbona - Besiktas Stambuł 3:1 (0:0)
0:1 - Mario Gomez 58'
1:1 - Islam Slimani 67'
2:1 - Bryan Ruiz 72'
3:1 - Bryan Ruiz 77'

Skenderbeu Korcze - Lokomotiw Moskwa 0:3 (0:1) 0:1 - Dmitrij Tarasow 19' 0:2 - Omar Baye Niasse 89' 0:3 - Aleksandr Samiedow 90+1'

Liga Europy, gr. H 2015/2016

1 Lokomotiw Moskwa 6 3 2 1 12:7 11
2 Sporting Lizbona 6 3 1 2 14:11 10
3 Besiktas Stambuł 6 2 3 1 7:6 9
4 Skenderbeu Korcze 6 1 0 5 4:13 3

GRUPA I

ACF Fiorentina - Belenenses Lizbona 1:0 (0:0)

GRUPA J

RSC Anderlecht - Karabach Agdam 2:1 (2:1)
0:1 - Dani Quintana 26'
1:1 - Andy Najar 28'
2:1 - Stefano Okaka 31'

Tottenham Hotspur - AS Monaco 4:1 (3:0) 1:0 - Erik Lamela 3' 2:0 - Erik Lamela 15' 2:0 - Erik Lamela 38' 3:1 - Stephan El Shaarawy 61' 4:1 - Thomas Carroll 78'

1:3 - David Lafata 87'

Asteras Tripolis - Schalke 04 Gelsenkirchen 0:4 (0:2) 0:1 - Franco Di Santo 29' 0:2 - Eric Maxim Choupo-Moting 37' 0:3 - Eric Maxim Choupo-Moting 78' 0:4 - Max Meyer 86'

Liga Europy, gr. K 2015/2016

1 Schalke 04 Gelsenkirchen 6 4 2 0 15:3 14
2 Sparta Praga 6 3 3 0 10:5 12
3 Asteras Tripolis 6 1 1 4 4:12 4
4 APOEL Nikozja 6 1 0 5 3:12 3

GRUPA L

Partizan Belgrad - FC Augsburg 1:3 (1:1)
1:0 - Aboubakar Oumarou 11'
1:1 - Jeong-Ho Hong 45'
1:2 - Paul Verhaegh 51'
1:3 - Raul Bobadilla 89'

Czerwona kartka: Andrija Zivković /83' za drugą żółtą/ (Partizan).

Athletic Bilbao - AZ Alkmaar 2:2 (1:1) 0:1 - Joris van Overeem 26' 1:1 - Sola 43' 2:1 - Mikel San Jose 47' 2:2 - Vincent Janssen 89'