Puchar Belgii: Bramka Żewłakowa, Wasilewski gra dalej

Gol Marcina Żewłakowa zapewnił FCV Dender remis w spotkaniu z Anderlechtem Bruksela, jednak drużyna polskiego napastnika, po porażce 0:3 w pierwszym meczu, pożegnała się z rozgrywkami o Puchar Belgii. Do półfinałów, obok Fiołków, awansowały także ekipy KAA Gent, Germinalu Beerschot i Standardu Liege.

Daniel Rosół

Na boisku w Denderleeuw z dwójki Polaków pojawił się tylko Żewłakow. Marcin Wasilewski, który narzeka na uraz kolana, nie znalazł się w meczowej osiemnastce wybranej przez Ariela Jacobsa. Fiołki, które w pierwszym spotkaniu zwyciężyły 3:0, już w 12. minucie objęły prowadzenie dzięki bramce Barta Goora i było jasne, że awansują do półfinału. Honor beniaminka Jupiler League uratował w 86. minucie polski napastnik, który doprowadził do wyrównania, strzelając tym samy swoją pierwszą bramkę w barwach drużyny z Denderleeuw.

Po pewnym zwycięstwie w pierwszym meczu (5:1 - przyp. D.R.) swoje rewanżowe spotkanie zremisował także Germinal Beerschot. Gracze z Antwerpii nie przemęczali się i dopiero w ostatnich minutach Daniel Cruz uratował De Ratten od porażki.

20-letni Reginal Goreus był w środę bohaterem Liege. To trafienie młodego napastnika w 89. minucie spotkania z Cercle Brugge dało Standardowi awans. Po porażce przed miesiącem w Brugii 1:4 Les Rouches musieli wygrać u siebie co najmniej przewagą trzech bramkę, a gol 20-latka dał ekipie Michela Preud?homme?a prowadzenie 3:0. Kilkadziesiąt sekund później zielono-czarnych dobił Milan Jovanović, który strzelając czwartą bramkę ustalił końcowy wynik.

Również szczęśliwie awans wywalczył KAA Gent. W Gandawie gospodarze musieli odrobić dużą stratę, bo w styczniu przegrali na wyjeździe z KV Kortrijk aż 1:5. Do przerwy Indianie prowadzili 2:0, ale dopiero gole Aleksandra Mutavdzicia i Zlatana Ljubijankicia w ostatnich dziesięciu minutach przechyliły szalę awansu na korzyść drużyny Tronda Sollieda. Należy jednak podkreślić, że ostatnie pół godziny drugoligowcy grali w osłabieniu po czerwonej kartce, jaką w 64. minucie ujrzał Ernest Webnke Nfor.