Primera Division: Piłkarskie pożegnanie roku. Jak spiszą się faworyci?

W tym sezonie piłkarze w Hiszpanii nie mogą liczyć na 2-tygodniowy świąteczny urlop. Po weekendowej przerwie czekają nas kolejne emocje w ramach Primera Division, a jeden z meczów zostanie rozegrany w Sylwestra.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
PAP/EPA/JAUME SELLART PAP / PAP/EPA/JAUME SELLART

W ostatniej serii spotkań nie grała FC Barcelona, która w Japonii wygrała Klubowe Mistrzostwo Świata. "Duma Katalonii" utrzymała jednak pozycję lidera, a główna w tym zasługa rywali w walce o mistrzostwo - Real Madryt w połowie grudnia przegrał z Villarreal, a w poprzedniej kolejce z Malagą poległo Atletico Madryt.

Podopieczni Luisa Enrique powracają do ligowej rzeczywistości, a w środowy wieczór czeka ich domowa konfrontacja z Realem Betis. Po raz 500. w koszulce Barcy wybiegnie Lionel Messi, który z klubem sięgnął po 26 trofeów i zdobył aż 424 bramki! W środku tygodnia Argentyńczyk opuścił kilka treningów, ponieważ w Dubaju odebrał "piłkarskiego Oscara" od stowarzyszenia europejskich klubów i agentów sportowych.

Messiego, Neymara i Luisa Suareza postara się zatrzymać były golkiper Realu Madryt - Antonio Adan, który jest w Hiszpanii liderem pod względem obronionych strzałów. W 15 konfrontacjach popisał się aż 57 udanymi interwencjami.

W ostatniej kolejce Real wygrał z Rayo Vallecano 10:2, ale humory w stolicy i tak nie dopisują. Kibice domagają się dymisji Florentino Pereza i Rafaela Beniteza, a niezadowolony z gwizdów jest największy gwiazdor klubu - Cristiano Ronaldo, który ostatnio nie cieszył się ze swoich trafień. Nie pomagają również wysokie wygrane na Santiago Bernabeu - gospodarze w ostatnich trzech spotkaniach zdobyli aż 22 gole!

Tym razem na stadionie Realu zawita walczący w dolnej części tabli Real Sociedad, którego najważniejszą postacią jest Imanol Agirretxe. Napastnik rozgrywa swój najlepszy sezon w karierze i ma na koncie już 12 goli w lidze. W zespole Basków pojawią się również byli gracze "Królewskich" - Asier Illarramendi oraz Sergio Canales, a z powodu urazu zabraknie innego zawodnika z przeszłością na Bernabeu - Estebana Granero. Absencje również w zespole gospodarzy. Na ostatni mecz roku nie wykurowali się Sergio Ramos i Daniel Carvajal.

Po wielkim upokorzeniu na Rayo Vallecano czekają kolejne derby Madrytu, tym razem z Atletico. "Los Colchoneros" mają tyle samo punktów co FC Barcelona, a przeciwko lokalnemu rywalowi chcą jak najszybciej zapomnieć o niespodziewanej porażce w ostatniej kolejce. Trener Diego Simeone szykuje zmiany i w podstawowej jedenastce mają pojawić się m.in.  Saul Niguez oraz Oliver Torres.

Po 16 ligowych meczach od pierwszej do ostatniej minuty nie zagra Grzegorz Krychowiak. Polak obejrzał piątą żółtą kartkę i mecz z Espanyolem Barcelona obejrzy z wysokości trybun. Jeden mecz 17. kolejki zostanie rozegrany również w Sylwestra - o godz. 16:00 dojdzie do derbów regionu pomiędzy Villarreal i Valencią.