Puchar Anglii: Awans Arsenalu, męki drużyny Artura Boruca z IV-ligowcem, kompromitacja WBA

Arsenal skromnie, ale zasłużenie pokonał Burnley FC i awansował do 1/8 finału Pucharu Anglii. Niesamowite, lecz również zakończone zwycięsko męki przeżywała ekipa Artura Boruca, skompromitowało się natomiast West Bromwich Albion.

Szymon Mierzyński
PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA

Kanonierzy walczą o mistrzostwo Anglii, drużyna Seana Dyche'a chce natomiast dopiero awansować do Premier League (teraz zajmuje 3. miejsce na jej zapleczu), jednak na boisku aż tak dużej różnicy nie było widać. Gospodarze przeważali, mieli więcej z gry, lecz rywal momentami odgryzał się bardzo groźnymi kontrami.

Wynik został jednak otwarty tak jak oczekiwano - przez Arsenal. W 19. minucie Alexis Sanchez zrezygnował ze strzału sprzed pola karnego, zamiast tego odegrał do Caluma Chambersa, a ten pokonał Toma Heatona znakomitym technicznym uderzeniem przy dalszym słupku.

Podopieczni Arsene'a Wengera mieli w garści prowadzenie, nadal naciskali i gdy nic nie wskazywało na gola wyrównującego, nagle na tablicy wyników zrobiło się 1:1. To była akcja, której nie powstydziliby się także Kanonierzy. Po zamieszaniu w polu karnym piłka trafiła na prawe skrzydło do Tendayia Darikwy, a ten perfekcyjnie dośrodkował do Sama Vokesa i po główce napastnika Burnley David Ospina nawet nie próbował interweniować.

Goście utrzymali niespodziewany remis do przerwy, ale po zmianie stron faworyt szybko udowodnił swoją wyższość. W 53. minucie po kontrataku piłkę w pole karne posłał Alex Oxlade-Chamberlain, a do siatki perfekcyjnie skierował ją Sanchez. Po raz drugi Burnley nie potrafiło już wyrównać i ostatecznie do 1/8 finału awansowali Kanonierzy.

Jest tam również AFC Bournemouth Artura Boruca, choć w sobotnie popołudnie Wiśnie przeżywały prawdziwe męki. Aż do 71. minuty przegrywały bowiem z IV-ligowym Portsmouth i dopiero w końcówce zapewniły sobie skromny triumf. Polak tym razem odpoczywał i nie znalazł się nawet w osiemnastce.

Na całej linii zawiodło West Bromwich Albion. Podopieczni Tony'ego Pulisa nie potrafili pokonać u siebie Peterborough United, które występuje w League 1 (trzeci poziom). Czeka ich zatem powtórka na obiekcie rywala.

Więcej remisów nie było, a w pozostałych spotkaniach kwalifikację wywalczyły: Leeds United, Shrewsbury Town, Watford FC, Crystal Palace, Blackburn Rovers, Reading FC oraz Hull City.

Arsenal Londyn - Burnley FC 2:1 (1:1)
1:0 - Calum Chambers 19'
1:1 - Sam Vokes 30'
2:1 - Alexis Sanchez 53'

Arsenal Londyn: David Ospina - Calum Chambers, Gabriel Paulista, Laurent Koscielny, Kieran Gibbs, Francis Coquelin (71' Mikel Arteta), Mohamed Elneny, Alex Iwobi (71' Tomas Rosicky), Alex Oxlade-Chamberlain, Alexis Sanchez (78' Theo Walcott), Olivier Giroud.

Burnley FC: Tom Heaton - Tendayi Darikwa, Michael Keane, Ben Mee, Stephen Ward, George Boyd (80' Michael Kightly), David Jones (67' Joey Barton), Fredrik Ulvestad, Scott Arfield, Sam Vokes (75' Rouwen Hennings), Andre Gray.

Żółte kartki: Laurent Koscielny (Arsenal Londyn) oraz Scott Arfield (Burnley FC).

Sędzia: Roger East.

Widzów: 59 932.

West Bromwich Albion - Peterborough United 2:2 (1:0)
1:0 - Saido Berahino 14'
1:1 - Shaquile Coulthirst 79'
2:1 - Saido Berahino 84'
2:2 - Jon Taylor 86'

Bolton Wanderers - Leeds United 1:2 (0:2)
0:1 - Souleymane Doukara 9'
0:2 - Toumani Diagouraga 40'
1:2 - Darren Pratley 80'

Shrewsbury Town - Sheffield Wednesday 3:2 (0:1)
0:1 - Lewis McGugan 19'
1:1 - Jean-Louis Akpa-Akpro 56'
1:2 - Lewis McGugan 76'
2:2 - Shaun Whalley 87'
3:2 - Jack Grimmer 90+7'

Nottingham Forest - Watford FC 0:1 (0:0)
0:1 - Odion Ighalo 89'

Crystal Palace - Stoke City 1:0 (1:0)
1:0 - Wilfried Zaha 18'

Oxford United - Blackburn Rovers 0:3 (0:2)

1:3 - Craig Jones 86'

Nowy napastnik Lecha - nowa gwiazda Ekstraklasy?
Źródło: TVP S.A.

Oglądaj rozgrywki Pucharu Anglii na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)