Sparingowo: Piast Gliwice nie dał rady Szachtarowi Donieck

W ostatnim sparingu podczas zgrupowania w hiszpańskim Alicante Piast Gliwice przegrał 1:3 z ukraińskim Szachatrem Donieck. Jedynego gola dla gliwiczan zdobył Patrik Mraz.

Sebastian Kordek
Paweł Berek/WP SportoweFakty / Paweł Berek/WP SportoweFakty

Lider Ekstraklasy już w swojej pierwszej groźnej sytuacji wyszedł na prowadzenie. Akcję ładnie rozprowadził Bartosz Szeliga, dobrze zachował się Martin Nespor, który przepuścił podanie skrzydłowego, a do piłki dopadł Patrik Mraz. Najlepszy asystent tego sezonu mocnym strzałem po długim słupku otworzył wynik spotkania.

Szachtar Donieck chciał szybko odrobić straty, jednak po dwóch bardzo groźnych uderzeniach świetnie interweniował Jakub Szmatuła. W 16. minucie ukraiński zespół doprowadził jednak do wyrównania. W sporym zamieszaniu w polu karnym źle piłkę wybijał Radosław Murawski, dopadł do niej Viktor Kovalenko i nie dał szans golkiperowi Piasta Gliwice.

W końcówce pierwszej połowy Szachtar objął prowadzenie. Gliwiczanie faulowali rywala tuż przed polem karnym, a do stałego fragmentu gry podszedł Eduardo da Silva. Brazylijczyk sprytnym strzałem obok muru zmusił Szmatułę do kapitulacji.

Po ponad godzinie gry kolejną świetną okazję miał Mraz. Tym razem do szczęścia zabrakło mu jednak centymetrów. A niewykorzystane sytuacje lubią się mścić... Szachtar wyprowadził szybką kontrę, którą swoim drugim golem zakończył Kovalenko.

Szachtar Donieck - Piast Gliwice 3:1 (2:1)
0:1 - Patrik Mraz 7'
1:1 - Viktor Kovalenko 16'
2:1 - Eduardo da Silva 42'
3:1 - Viktor Kovalenko 66'

Szachtar Donieck (skład wyjściowy): Andrij Piatow - Darijo Srna, Oleksandr Kucher, Jarosław Rakickij, Ismaily, Taras Stepanenko, Maksym Malyshev, Oleksandr Zubkov, Facundo Ferreyra, Viktor Kovalenko, Eduardo da Silva.

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła (46' Dobrivoj Rusov) - Kristijan Ipsa (59' Gerard Badia), Uros Korun, Hebert Silva Santos - Radosław Murawski (46' Martin Bukata), Kamil Vacek (67' Paweł Moskwik) - Marcin Pietrowski (87' Jakub Kuzdra), Maciej Jankowski (46' Mateusz Mak), Patrik Mraz (67' Arturs Karasausks) - Martin Nespor (67' Kornel Osyra), Bartosz Szeliga (72' Tomasz Mokwa).

Czy Piast Gliwice zostanie mistrzem Polski?