Serie A: Zgodny krok i przedłużone passy Napoli i Juventusu, Milan tylko zremisował, Torino zawodzi

W ostatniej kolejce przed bezpośrednim starciem w Turynie (13 lutego) SSC Napoli i Juventus skromnie pokonały beniaminków Carpi FC 1909 oraz Frosinone Calcio. AC Milan tylko zremisował u siebie z Udinese Calcio.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / FEDERICO PROIETTI

Dla rozpędzonego SSC Napoli domowa konfrontacja z Carpi miała być spacerkiem, ale beniaminek dość wysoko zawiesił poprzeczkę liderowi. Oczywiście SSC osiągnęło przewagę, jednak nie potrafiło otworzyć wyniku. Dopiero w 68. minucie, gdy przyjezdni grali już w osłabieniu, Kalidou Koulibaly był ściągany na ziemię przez obrońcę po dośrodkowaniu i sędzia podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił niezawodny Gonzalo Higuain (24. gol w 24. występie).

Neapolitańczycy tym razem nie zaimponowali, ale pobili klubowy rekord ustanowiony w 1988 roku - wygrali ósmy mecz z rzędu w Serie A. Zwycięska passa Juventusu trwa jeszcze dłużej. W niedzielę obrońca tytułu wygrał 14. kolejny mecz ligowy i zbliża się do rekordu wszech czasów Interu Mediolan (18 kolejnych zwycięstw).

Bianconeri jeszcze dłużej niż Napoli nie wychodzili na prowadzenie w starciu z Frosinone. W 72. minucie Paulo Dybala oddał strzał w słupek, a już po chwili z dogrania Alexa Sandro skorzystał zamykający akcję Juan Cuadrado. Gospodarze musieli się otworzyć i to dało turyńczykom szansę na przypieczętowanie sukcesu. Drugiego gola w meczu strzelił w doliczonym czasie gry Dybala, a asystował mu Alvaro Morata.

Torino już od tygodni czeka na zwycięstwo i grzęźnie w tabeli. Byki po porażce z Chievo plasują się dopiero na 12. pozycji i do europejskich pucharów zapewne nie awansują. W niedzielę ekipa Giampiero Ventury prowadziła, jednak najpierw samobójczą bramkę strzelił Bruno Peres, a następnie po faulu Danilo Avelara w polu karnym "jedenastkę" wykorzystał Valter Birsa. Kamil Glik rozegrał pełne 90 minut.

Milan ostatnio wygrywał w dobrym stylu (3:0 z Interem, 2:0 z Palermo) i można było się spodziewać, że pokona słabo dysponowane Udinese. Zebry niespodziewanie wywiozły punkt z San Siro, a aż do 48. minuty prowadziły. Wyrównał M'Baye Niang, natomiast kolejne próby Carlosa Baccy, Mario Balotellego i Kevina-Prince'a Boatenga nie przyniosły rezultatu. W efekcie Rossoneri nie zmniejszyli dystansu do Fiorentiny i Interu, które w tej kolejce zgubiły punkty.

Frosinone Calcio - Juventus Turyn 0:2 (0:0)
0:1 - Juan Cuadrado 74'
0:2 - Paulo Dybala 90+1'

Skład Juventusu: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini (77' Rugani) - Cuadrado, Sturaro (66' Pereyra), Marchisio, Pogba, Sandro - Dybala, Morata (90+3' Favilli).

SSC Napoli - Carpi FC 1909 1:0 (0:0)
1:0 - Gonzalo Higuain (k.) 69'

Skład Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan, Valdifiori, Hamsik - Callejon (62' Mertens), Higuain (81' Gabbiadini), Insigne (84' El Kaddouri).

Czerwona kartka: Raffaele Bianco /57' za drugą żółtą/ (Carpi FC).

2:2 - Uros Djurdjević 53'

Czerwona kartka: Achraf Lazaar /75' za drugą żółtą/ (US Palermo).

Torino FC - Chievo Werona 1:2 (1:1) 1:0 - Marco Benassi 19' 1:1 - Bruno Peres (sam.) 34' 1:2 - Valter Birsa (k.) 71'