Termalica - Cracovia: Remis w derbach Małopolski. Pasy wciąż niepokonane

Remisem 1:1 zakończyły się rozegrane w ramach 23. kolejki Ekstraklasy derby Małopolski pomiędzy Termalicą Bruk-Bet Nieciecza a Cracovią. Dla Pasów to już dziewiąty z rzędu mecz bez porażki.

Maciej Kmita
PAP / Jacek Bednarczyk

Gospodarze stanęli na wysokości zadania i płyta do gry była przygotowana perfekcyjnie. Boisko przypominało zielony dywan, którego piłkarze grający w 23. kolejce na innych stadionach mogli pozazdrościć zawodnikom Termaliki i Cracovii.

Wydawać by się mogło, że kto jak kto, ale słynący z efektownej gry podopieczni Piotra Mandrysza i Jacka Zielińskiego stworzą dzięki temu ciekawe widowisko, ale mecz w Niecieczy rozczarował. Pasy jak na trzecią siłę Ekstraklasy przystało były stroną dominującą, ale ich przewaga nie przekuwała się w sytuacje strzeleckie. W I połowie krakowianie realnie nie zagrozili Krzysztofowi Pilarzowi ani razu.

Co ciekawe, występ 36-letniego bramkarza przeciwko Cracovii oznacza, że krakowski klub wzbogaci się o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taka bowiem klauzula znalazła się w zawartej między klubami umowie transferowej dotyczącej przejścia Pilarza z Cracovii do Termaliki.

Słonie przed przerwą nie miały wiele do powiedzenia, ale mimo to Grzegorz Sandomierski był w poważnych opałach dwukrotnie. Najpierw w 8. minucie po strzale Patrika Misaka sparował piłkę na rzut rożny, a dziewięć minut później Martin Juhar z linii pola karnego uderzył tuż obok słupka.

Po przerwie nic nie wskazywało na to, że obraz meczu może ulec zmianie, ale w 57. minucie Pasy popełniły prosty błąd przy wykonywanym przez Misaka rzucie wolnym. Słowak dośrodkował na wysokość dalszego słupka bramki Cracovii, a tam pozostawiony bez opieki Dariusz Jarecki głową pokonał Sandomierskiego.

Goście rzucili się do odrabiania strat i dopiero goniąc wynik, zagrali w większą werwą, ale gdy już dochodzili do pozycji strzeleckich, dobrze - jak w 64. minucie po uderzeniu Bartosza Kapustki z ponad 20 metrów - spisywał się w Pilarz. Z kolei Termalica od objęcia prowadzenia ograniczyła się do obrony przewagi, czekając na okazje do kontrataków, a cofnięcie się do głębokiej defensywy w meczu z Cracovią to samobójstwo.

Pasy nie bez przyczyny są najskuteczniejszą drużyną ligi w 75. minucie w końcu znalazły sposób na na gospodarzy. Damian Dąbrowski uruchomił na prawym skrzydle Jakuba Wójcickiego, który po chwili dośrodkował przed bramkę Termaliki do Erika Jendriska, a ten bez problemu pokonał Pilarza.

W ostatnim kwadransie zwycięstwo interesowało już tylko Cracovię, która poczuła krew i poszła za ciosem, nie wypuszczając gospodarzy z ich połowy, ale zdobycie drugiej bramki było w sobotę już poza jej zasięgiem. Remis w Niecieczy oznacza, że Pasy przedłużyły serię spotkań bez porażki do dziewięciu (5-4-0).

Mecz Termalica - Cracovia był historycznym dla beniaminka Ekstraklasy - stadion w Niecieczy zgromadził komplet publiczności po raz pierwszy, odkąd został oddany do użytku w listopadzie minionego roku.