Triumf Jagiellonii w Poznaniu, 89 minut Lecha bez celnego strzału!

Lech Poznań pokonany po raz drugi z rzędu! Po porażce z Podbeskidziem, tym razem mistrz Polski przegrał u siebie z Jagiellonią Białystok 0:2, a pierwszy celny strzał oddał dopiero w 89. minucie!

Szymon Mierzyński
PAP / Jakub Kaczmarczyk

Trener Jan Urban spodziewał się po białostoczanach gry z kontry, twierdził nawet, że pod tym względem niedzielny rywal jest jedną z najlepszych drużyn w kraju. Te przewidywania nie do końca się jednak sprawdziły, bo goście nie grali w Poznaniu przesadnie defensywnie. To oni zresztą zaatakowali groźnie jako pierwsi i już w 9. minucie wielką klasę musiał pokazać Jasmin Burić, który obronił strzał Fiodora Cernycha w sytuacji sam na sam. Lechici odpowiedzieli niemal natychmiast. Dośrodkowanie Sisiego z prawej strony boiska nie było wprawdzie idealne, ale Bartłomiej Drągowski wypiąstkował piłkę wprost pod nogi Szymona Pawłowskiego, który mając idealną okazję posłał ją nad poprzeczką.

Jagiellonia była konkretniejsza w ofensywie i to ona zadała przed przerwą dwa ciosy. Pierwszy miał miejsce po rzucie rożnym w 25. minucie. Po strzale Łukasza Burligi Lecha uratował jeszcze stojący na linii bramkowej Karol Linetty, ale dobitka głową Igorsa Tarasovsa była skuteczna i Burić skapitulował.

Kolejorz był bardzo podrażniony po utracie tego gola i od razu rzucił się do ataku. Sytuacji stworzył całkiem sporo, tyle że żadnej z nich można było nazwać stuprocentową. Białostoczanie tymczasem czekali na swoją szansę i w 39. minucie - w mocno kontrowersyjnych okolicznościach - podwyższyli prowadzenie. Mariusz Złotek dopatrzył się wtedy faulu Karola Linettego na Burlidze i wskazał na "wapno". Kontakt między zawodnikami miał miejsce, ale o przewinieniu lechity trudno było raczej mówić. Tej szansy przyjezdni jednak nie zmarnowali i bardzo pewnym uderzeniem z "wapna" do siatki trafił Piotr Tomasik.

Jan Urban musiał zareagować i w przerwie dokonał dość odważnej zmiany. Zdjął z boiska Kebbę Ceesaya i posłał do boju Kamila Jóźwiaka, dla którego był to debiut w Ekstraklasie. 17-latek został rzucony na głęboką wodę, ale choć nie udało mu się wpłynąć na wynik, to nie odstawał od kolegów. Był dość widoczny, walczył o każdą piłkę i kilka razy nieźle ją rozegrał. Cały Lech w ofensywie był jednak niedokładny i nie dochodził do czystych sytuacji.

Białostoczanie po przerwie nie kwapili się już do ataku, przede wszystkim zabezpieczali tyły i wychodziło im to doskonale. Efekt? Kolejorz do 89. minuty nie był w stanie oddać celnego strzału, co jak na mecz u siebie z rywalem ze środka tabeli było statystyką wręcz porażającą! Dopiero w samej końcówce Drągowskiego zatrudnił uderzeniem sprzed pola karnego Darko Jevtić. To było jednak zdecydowanie za mało, by pokusić się chociaż o remis.

Jagiellonia zadziwiająco łatwo dowiozła dwubramkowe prowadzenie i sięgnęła w Poznaniu po pełną pulę. To dla niej drugi triumf z rzędu, Kolejorz natomiast drugi raz z rzędu przegrał. Obie ekipy mają teraz po 31 punktów.