Upadłe potęgi. Gdzie dziś są dawni mistrzowie?

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News /  /
East News / /
zdjęcie autora artykułu

Kiedyś byli mistrzami Polski. Jak dziś przedstawiają się losy klubów, które w przeszłości w blasku i chwale święciły triumfy? Kilka z tych drużyn pomału podnosi się z kolan.

Warta Poznań

Warta Poznań została założona 15 czerwca 1912 roku i jest najstarszym klubem w Poznaniu. Zieloni w swojej historii dwukrotnie byli mistrzami Polski, pięciokrotnie też zostali wicemistrzami.

Kilka lat temu wydawało się, że Warta znów będzie miała okazję zaistnieć na piłkarskiej mapie Polski. Zespół miał wywalczyć awans do Ekstraklasy, lecz ta sztuka mu się nie udała. Ostatecznie poznaniacy znów popadli w kłopoty, z których starają się teraz wydostać.

Aktualnie zespół jest liderem III ligi grupy kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej. W Poznaniu mają duże nadzieje na awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

Pogoń Lwów

To jeden z najbardziej utytułowanych przedwojennych polskich klubów piłkarskich, który na swoim koncie ma cztery tytuły mistrza Polski. Pogoń jest też jednym z klubów, który nigdy nie spadł z Ekstraklasy.

W 2009 roku została odrodzona niemal od zera. Aktualnie drużyna ze Lwowa występuje w niższych klasach rozgrywkowych na Ukrainie. Pogoń jest jednak mocno zakorzeniona w mentalności Polaków, a kibice z naszego kraju często dają o tym znać i starają się pomóc.

Garbarnia Kraków

Garbarnia Kraków to jeden z trzech zespołów z byłej stolicy Polski, które zdobyły mistrzowski tytuł. Piłkarze tego klubu po ten najcenniejszy laur sięgnęli w 1931 roku i jest to jednocześnie największy sukces w historii Garbarni. Drużyna z Krakowa dwa lata wcześniej zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Po II wojnie światowej krakowski zespół nie zdołał nawiązać do historycznych osiągnięć. Największym sukcesem był trzykrotny udział w ćwierćfinale Pucharu Polski.

Obecnie Garbarnia Kraków występuje w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej, w której jest liderem.

Polonia Warszawa

Polonia Warszawa to dwukrotny zdobywca mistrzostwa Polski. Po raz pierwszy po tytuł stołeczny zespół sięgnął w 1946 roku, a sukces ten powtórzył w sezonie 1999/2000. W ostatnich latach los dla warszawskiej Polonii nie był łaskawy. W 2006 roku ekipa ze stolicy spadła z Ekstraklasy, a wróciła do niej po dwóch latach, lecz nie dzięki sportowemu awansowi, a kupieniu przez Józefa Wojciechowskiego drużyny z Grodziska Wielkopolskiego.

To miały być złote lata dla Polonii. Prezes Wojciechowski nie szczędził pieniędzy na wypłaty i transfery. Jednak warszawski zespół zawodził oczekiwania właściciela i najwyżej sklasyfikowany został na czwartym miejscu. 16 lipca 2012 roku Wojciechowski sprzedał za 5 milionów złotych klub Ireneuszowi Królowi, który chciał przenieść zespół do Katowic, ale protesty kibiców zniweczyły jego plany.

Król był grabarzem Polonii. Nie wypłacał pensji, a klub nie otrzymał licencji na grę w Ekstraklasie i został karnie zdegradowany, a właściciel po niecałym roku swojej działalności zgłosił wniosek o upadłość spółki. Polonia odbudowę zaczęła od IV ligi, którą wygrała i wywalczyła awans do III ligi łódzko-mazowieckiej, w której obecnie zajmuje trzecie miejsce i ma pięć "oczek" straty do lidera.

ŁKS Łódź

ŁKS Łódź to dwukrotny mistrz Polski i kolejny z zespołów, które niegdyś święciły duże sukcesy, a obecnie ledwo wiąże koniec z końcem. Zespół z Łodzi po raz pierwszy tytuł najlepszej drużyny w kraju wywalczył w 1958 roku, a 40 lat później powtórzył ten sukces. Wówczas Łódź była stolicą polskiej piłki, wszak w dwóch poprzednich sezonach po mistrzostwo sięgał Widzew. Kto by pomyślał, że 18 lat później żaden z tych zespołów nie będzie grał na szczeblu centralnym.

Kryzys ŁKS-u rozpoczął się tuż po zdobyciu drugiego w historii mistrzowskiego tytułu. W 2000 roku łódzki zespół po 29 latach nieprzerwanej gry spadł z Ekstraklasy, a na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej czekał sześć lat. Już wtedy w klubie głośno było o trudnej sytuacji finansowej. W 2009 roku ŁKS nie otrzymał licencji na grę w Ekstraklasie i został karnie zdegradowany do I ligi. W sezonie 2011/2012 ŁKS po raz ostatni grał w elicie.

W 2013 roku ze względu na olbrzymie problemy finansowe zespół został wycofany z rozgrywek I ligi. Odbudowa Łódzkiego Klubu Sportowego rozpoczęła się od IV ligi, którą drużyna wygrała w cuglach. Od dwóch sezonów ŁKS gra w łódzko-mazowieckiej grupie III ligi, gdzie obecnie zajmuje gwarantującą utrzymanie siódmą lokatę. Dodajmy, że stadion przy al. Unii przeszedł modernizację i do użytku oddano nową trybunę.

Polonia Bytom

Bytom to jedno z pięciu polskich miast, z którego wywodziło się co najmniej dwóch mistrzów Polski. Jednak obecnie kluby z Bytomia pogrążone są w dużym kryzysie i trudno wnioskować, że w najbliższych sezonach nawiążą do złotych czasów. Polonia Bytom największe sukcesy święciła w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Po pierwsze mistrzostwo Polski Polonia sięgnęła w 1954 roku, a już w kolejnym sezonie spadła z ówczesnej I ligi, by po roku do niej powrócić. Drugi i jak dotąd ostatni tytuł bytomianie świętowali w 1962 roku. Kryzys bytomskiej Polonii zaczął się na początku lat dziewięćdziesiątych, a pogłębił się w XXI wieku. W 2001 roku Polonia po raz pierwszy w swojej historii spadła do III ligi, a po czterech latach powróciła na zaplecze elity, by w 2007 roku wywalczyć awans do Ekstraklasy.

Na ten moment kibice w Bytomiu czekali 20 lat. Klub ledwo wiązał koniec z końcem, ale dzięki ambitnej postawie piłkarzy dwukrotnie zajmowała siódme miejsce. W 2011 roku Polonia opuściła Ekstraklasę, a w 2015 roku ponownie grała w III lidze. Obecnie Polonia Bytom występuje w II lidze, gdzie czeka ją walka o utrzymanie. Dwukrotni mistrzowie Polski po 22 kolejce zajmują 15. miejsce. Przyszłość bytomskiego klubu nie jest jednak pewna, nad klubem ciążą wyroki światowej federacji, które nakazują wypłatę zaległych pieniędzy byłym piłkarzom.

Stal Mielec

Dwukrotny mistrz Polski w sezonach 1972/73 i 1975/76, wicemistrz 1974/75, finalista Pucharu Polski 1975/76 oraz jeden z dwóch polskich ćwierćfinalistów Pucharu UEFA w historii. Swoje największe triumfy Stal święciła w latach 70. XX wieku. Wówczas w barwach drużyny z Mielca grało wielu reprezentantów Polski.

Aktualnie ten klub jest już bardzo blisko gry w I lidze. Stal jest bowiem zdecydowanym liderem II ligi. W tym klubie nikt nie wyobraża sobie, żeby przewaga miała zostać roztrwoniona i zespół nie zdołał bezpośrednio awansować na zaplecze Ekstraklasy.

Mieleccy kibice cały czas mają nadzieję, że klub odzyska dawny blask.

Szombierki Bytom

Szombierki Bytom w annałach historii polskiej piłki nożnej zapisały się dzięki zdobyciu tytułu mistrza Polski w 1980 roku. Był to najlepszy okres w dziejach tego klubu. W kolejnym sezonie gracze Szombierek zakończyli sezon na trzecim miejscu. Chwile chwały bytomskiego klubu trwały krótko, w 1984 roku opuścił on najwyższą klasę rozgrywkową i przez kilka następnych lat balansował na krawędzi I i II ligi.

Jednak z biegiem czasu w Szombierkach była coraz trudniejsza sytuacja finansowa, która nie tylko nie pozwalała na walkę o powrót do elity, ale pogrążała klub w coraz większym kryzysie. W sezonie 2007/2008 Szombierki wylądowały w klasie B i od tego czasu rozpoczął się proces odbudowy zasłużonego klubu.

W ciągu sześciu lat bytomianie wywalczyli cztery awanse i obecnie występują w III lidze opolsko-śląskiej, gdzie czeka ich trudna walka o utrzymanie. Po szesnastu kolejkach Szombierki zajmują 10. pozycję, a do miejsca gwarantującego pozostanie w tej klasie rozgrywkowej tracą cztery punkty.

Widzew Łódź

Jeden z najbardziej zasłużonych piłkarskich klubów w Polsce. Widzew jest czterokrotnym mistrzem Polski, siedmiokrotnym wicemistrzem Polski, trzykrotnym zdobywcą 3. miejsca w Mistrzostwach Polski, zdobywcą Pucharu Polski, Superpucharu Polski. Do tego dwukrotnym zdobywcą Pucharu Intertoto, półfinalistą Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA oraz Pucharu Zdobywców Pucharów.

Czasy świetności tego klubu to już jednak przeszłość. W związku z upadłością klubu pod koniec sezonu 2014/2015, w którym Widzew spadł także z I ligi, powołano 2 lipca 2015 roku do życia nowe stowarzyszenie - Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź, które za zgodą PZPN wynikającą z uznania zasług klubu, przystąpiło do rozgrywek IV ligi (grupy łódzkiej). Celem stawianym nowemu podmiotowi, będącym kontynuatorem łódzkiego klubu, od początku jest awans do wyższej klasy rozgrywkowej. W tabeli Widzew aktualnie jest czwarty.

Więcej o sytuacji tego klubu przeczytać można TUTAJ.

Źródło artykułu:

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany) 2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Który z zespołów najszybciej wróci do Ekstraklasy?
Warta Poznań
Garbarnia Kraków
Polonia Warszawa
ŁKS
Polonia Bytom
Stal Mielec
Szombierki Bytom
Widzew Łódź
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (3)
avatar
Luk Asz
20.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
do upadłych nalezy tez uznac lech poznan. dnia 29 marca 1996 roku Nadzwyczajne Walne Zebranie KKS Lech podjęło uchwałę o rozwiązaniu stowarzyszenia kultury fizycznej Kolejowy Klub Sportowy „Le Czytaj całość