Towarzysko: Słowenia poległa w Belfaście. Fantastyczny występ bramkarza Irlandii Północnej

Reprezentacja Irlandii Północnej pokonała Słowenię 1:0. Świetny występ zanotował doświadczony bramkarz Roy Carroll, który najpierw zaliczył asystę przy golu, a w drugiej połowie obronił jedenastke!

Dominik Polesiński
PAP/ANTONIO BAT / PAP/ANTONIO BAT

Był to mecz towarzyski pełną gębą. Sielankowa atmofera, ślimacze tempo i poddane wątpliwości zaangażowanie zawodników. Ot, spotkanie, które trzeba zagrać. Na murawie nie działo się wiele, ale za to na trybunach zabawa trwała w najlepsze. Kibice długimi fragmentami oglądali mecz na stojąco, a głośne odśpiewanie "Que Sera Sera" robiło wrażenie.

W pierwszej połowie drużyny oddały łącznie 3 celne strzały, a jeden z nich przyniósł gola. Po długim podaniu od bramkarza, Conor Washington przepchnął dwóch obrońców, ograł trzeciego i strzelił obok bezradnego Jana Oblaka. Golkiper Atletico Madryt nie podjął nawet próby obrony.

W drugiej połowie piłkarze podnieśli poziom gry. Słoweńcom trudno było przedrzeć się w pole karne Irlandczyków, ale swoją szansę dostali. Wszystko za sprawą sędziego. W 65. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, Estończyk prowadzący zawody, dopatrzył się faulu Jonny'ego Evansa. Decyzja ta wywołała poruszenie i złe emocje na trybunach, ale po chwili zapanowała euforia. Roy Carroll do asysty przy bramce, dopisał obronę jedenastki! Milivoje Novaković uderzył mocno w lewy róg, ale dokładnie tam rzucił się doświadczony bramkarz.

Carrol był nie do pokonania, a swoją świetną dyspozycję udowodnił raz jeszcze, tuż przed końcem. Płaski strzał z 17 metrów oddał Valter Birsa. Piłka zmierzała tuż przy słupku, ale 38-latek i tym razem zdołał zbić ją na rzut rożny.

Mimo iż spiker na Windsor Park oznajmił, że graczem meczu uznany został strzelec zwycięskiego gola Conor Washington, to w oczach większości na to miano tego wieczoru zasłużył zupełnie ktoś inny.

Irlandia Północna - Słowenia 1:0 (1:0)
1:0 - Conor Washington 41'

Reprezentacja Irlandii Północnej: Roy Carroll - Gareth McAuley (46' Aaron Hughes), Jonny Evans, Craig Cathcart, Michael Smith (71' Conor McLaughlin), Shane Ferguson (60' Stuart Dallas), Steven Davis, Paddy McNair (78' Niall McGinn), Oliver Norwood, Jamie Ward (60' Kyle Lafferty), Conor Washington (70' Josh Magennis).

Reprezentacja Słowenii: Jan Oblak - Nejc Skubić (61' Petar Stojanović), Miral Samardzić, Bostjan Cesar (80' Aljaz Struna), Bojan Jokić, Jasmin Kurtić (46' Blaz Vrhovec), Rene Krhin, Benjamin Verbić (62' Andraz Kirm), Valter Birsa, Josip Ilicić (46' Milivoje Novaković), Roman Bezjak (75' Matic Crnić).

Żółte kartki: Ward, Washington, Evans (Irlandia Północna) oraz Oblak, Vrhovec (Słowenia).

Sędzia: Kristo Tohver (Estonia).