Włosi koszmarem Niemców. Ponad 20 lat bez wygranej, historia wyraźnie na korzyść Azzurrich

Na wtorkowy wieczór zaplanowano towarzyski klasyk - Niemcy podejmą w Monachium Włochów i spróbują odnieść nad Squadra Azzurra pierwsze zwycięstwo od 1995 roku.

Konrad Kostorz

Reprezentacje zmierzyły się do tej pory 32 razy, Italia triumfowała 15 razy, a reprezentanci Niemiec zaledwie siedmiokrotnie cieszyli się z wygranej. Co istotne, ani razu nie pokonali Azzurrich w meczu o stawkę, choć mieli ku temu aż osiem okazji.

Pierwsze pamiętne starcie miało miejsce w półfinale mundialu w 1970. Reprezentacja Włoch wygrała "mecz stulecia" 4:3 po dogrywce (po 90 minutach był remis 1:1, a ostatni gol padł w 111. minucie). 12 lat później europejscy potentaci wpadli na siebie w finale MŚ i tym razem gracze z Półwyspu Apenińskiego zwyciężyli 3:1.

W 1988 i 1996 roku podczas mistrzostw Europy Niemcy remisowali z Włochami, natomiast podczas mundialu rozgrywanego za naszą zachodnią granicą w 2006 roku Azzurri znów okazali się zaporą nie do przejścia dla Die Mannschaft i po emocjonującej dogrywce zwyciężyli 2:0.

Włosi raz jeszcze dali się we znaki aktualnym mistrzom świata w 2012 roku. To Niemcy wydawali się być faworytami półfinału Euro, ale dublet Mario Balotellego pozbawił ich marzeń. Po raz czwarty nadzieje DFB-Team na triumf prysły po spotkaniu z Italią.

Ostatnia wygrana Niemców nad Włochami miała miejsce w towarzyskim pojedynku w 1995 roku (2:0). Następnie nasi zachodni sąsiedzi podjęli siedem nieudanych prób pokonania rywala z południa Europy, a ostatnia z nich zakończyła się remisem 1:1 na San Siro po golach Matsa Hummelsa i Ignazio Abate.

We wtorek mistrzowie świata spróbują się przełamać. Jakkolwiek zagrają w osłabionym składzie i nie znajdują się ostatnio w najwyższej formie, są nieznacznymi faworytami potyczki z drużyną Antonio Conte.