Towarzysko: Rozczarowanie na Wembley, Anglia przegrała z Holandią!

Anglicy byli na fali po wspaniałym triumfie nad Niemcami, ale w starciu z Holandią dobrze zagrali tylko w pierwszej połowie. Oranje odrobili straty, zadali dwa ciosy i zwyciężyli na Wembley 2:1.

Szymon Mierzyński
PAP/EPA / PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Wtorkowy pojedynek rozkręcał się bardzo długo. Po raz pierwszy trybuny poderwały się do gromkich oklasków w 14. minucie, ale nie w wyniku składnej akcji, lecz po to, by uczcić pamięć zmarłego niedawno Johana Cruyffa.

Na wielkie emocje trzeba było poczekać niemal do przerwy. Tuż przed nią Anglicy objęli prowadzenie, a zrobili to w fantastyczny sposób. Adam Lallana miał okazję do strzału z kilkunastu metrów, jednak mądrze podał do Kyle'a Walkera, ten wyłożył piłkę w polu karnym Jamiemu Vardy'emu, a snajper Leicester City tylko dostawił nogę.

Synowie Albionu byli w pierwszej połowie lepsi i zasłużenie schodzili do szatni z wynikiem 1:0. W drugiej części obraz gry szybko się jednak zmienił. Goście ruszyli do ataku i już w 50. minucie mieli w garści remis. Wyrównanie padło po rzucie karnym podyktowanym za zagranie ręką Danny'ego Rose'a. Uderzający z "wapna" Vincent Janssen zmylił Frasera Forstera i bardzo pewnie trafił do siatki.

Zwycięski gol dla Holandii nadszedł natomiast w 77. minucie, choć okoliczności były wielce kontrowersyjne. Janssen przepchnął w polu karnym (zdaniem gospodarzy ewidentnie faulując) Danny'ego Drinkwatera, wyłożył piłkę na 7. metr i stamtąd formalności dopełnił Luciano Narsingh. Sędzia Antonio Mateu Lahoz puścił protesty Anglików mimo uszu i wskazał na środek boiska.

Podopieczni Roya Hodgsona nic już nie wskórali i ulegli Oranje 1:2. To niespodzianka, bo Synowie Albionu przystępowali do tego pojedynku uskrzydleni wspaniałą wygraną z Niemcami (w meczu w Berlinie wyszli ze stanu 0:2 do 3:2).

Anglia - Holandia 1:2 (1:0)
1:0 - Jamie Vardy 41'
1:1 - Vincent Janssen (k.) 50'
1:2 - Luciano Narsingh 77'

Anglia: Fraser Forster - Kyle Walker, Chris Smalling (70' Phil Jagielka), John Stones, Danny Rose (58' Nathaniel Clyne), James Milner (82' Dele Alli), Danny Drinkwater (85' Eric Dier), Jamie Vardy, Ross Barkley, Adam Lallana (70' Harry Kane), Daniel Sturridge (58' Theo Walcott).

Holandia: Jeroen Zoet - Joel Veltman, Jeffrey Bruma, Daley Blind, Jetro Willems (82' Patrick van Aanholt), Georginio Wijnaldum, Riechedly Bazoer (78' Marco van Ginkel), Ibrahim Afellay, Quincy Promes (37' Luciano Narsingh), Vincent Janssen (90+3' Jordy Clasie), Memphis Depay.

Żółta kartka: Jeffrey Bruma (Holandia).

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania).