Kolejny triumf Wisły Kraków! A "Mały" znów jest wielki!

W meczu kończącym 31. kolejkę Ekstraklasy Wisła Kraków pewnie pokonała 3:1 Górnika Zabrze i została liderem grupy spadkowej. Bohaterem spotkania był Patryk Małecki, który zdobył pierwszą bramkę i asystował przy dwóch kolejnych golach Białej Gwiazdy.

Maciej Kmita
PAP / Stanisław Rozpędzik

Trener Dariusz Wdowczyk w spotkaniu z Górnikiem nadal nie mógł skorzystać z kontuzjowanego Pawła Brożka oraz Krzysztofa Mączyńskiego, którego rehabilitacja się przedłuża, ale nie przeszkodziło mu w tym, by przeprowadzić taktyczny eksperyment i ustawił swój zespół w systemie 3-4-3. Ważniejsze od schematu było jednak nastawienie Białej Gwiazdy.

- Górnik nie ma nic do stracenia, ale musimy wyjść na boisko z myślą o tym, że od pierwszego gwizdka musimy mu odebrać nadzieję na jakąkolwiek zdobycz w Krakowie - mówił przed spotkaniem opiekun Wisły.

Doświadczony szkoleniowiec wie, jak dotrzeć do swoich zawodników, bo Wisła od samego początku rzuciła się rywalom do gardła i już w 6. minucie objęła prowadzenie. Denis Popović zagrał w pole karne do Patryka Małeckiego, który dosłownie wkręcił w ziemię Pawła Golańskiego, a następnie pokonał Grzegorza Kasprzika strzałem niemal z linii końcowej.

Wdowczyk prowadził Wisłę w pięciu meczach, a spotkanie z Górnikiem było czwartym, w którym krakowianie objęli prowadzenie już w pierwszym kwadransie gry. Jedynie w spotkaniu z Jagiellonią Białystok (5:1) wiślacy strzelili pierwszego gola dopiero w 24. minucie.

Niewiele brakło, a przed końcem pierwszego kwadransa Wisła prowadziłaby już 2:0. W 15. minucie po centrze Rafała Wolskiego z rzutu rożnego Zdenek Ondrasek świetnie uderzył piłkę głową, ale jego strzał w dobrym stylu zatrzymał Kasprzik. Część kibiców Wisły już widziała piłkę w siatce gości.

Wiślacy mieli pełną kontrolę nad spotkaniem i jeśli kogoś mogli się obawiać, to tylko samych siebie i w 29. minucie stracili prowadzenie na własne życzenie. Naciskany przez Łukasza Madeja Richard Guzmics zbyt krótko zagrał piłkę w kierunku Michała Miśkiewicza, tę przejął Roman Gergel, który minął golkipera Wisły i posłał piłkę do pustej bramki.

Pewna siebie Biała Gwiazda od razu ruszyła do odzyskania prowadzenia i tuż przed przerwą dopięła swego. Po krótko rozegranym rzucie rożnym Małecki dośrodkował przed bramkę do Wolskiego, a ten na raty pokonał Kasprzika. To już czwarty gol w ósmym występie w barwach Wisły wypożyczonego z Fiorentiny pomocnika, a jego dorobek uzupełnia pięć asyst.

Tuż po przerwie Wolski miał szansę na kolejną bramkę, ale tym razem Kasprzik nie dał mu szansy na poprawkę i jego strzał po centrze Bobana Jovicia sparował na rzut rożny. Po chwili bliski podwyższenia prowadzenia był Rafał Pietrzak, ale po jego uderzeniu z linii pola karnego piłka odbiła się od poprzeczki bramki Górnika.

W pierwszym kwadransie II połowy Górnik, który w przerwie przeszedł na ustawienie 3-6-1, próbował przejąć inicjatywę i chwilami potrafił dłużej utrzymać się przy piłce, zamykając Wisłę na jej połowie, ale nie był w stanie poważnie zagrozić bramce Wisły. Dopiero na kwadrans przed końcem błysnął Armin Cerimagić, który zatańczył z piłką na linii pola karnego Wisły, by huknąć lewą nogą jak z armaty, ale na szczęście dla wiślaków młody Bośniak jedynie ostemplował poprzeczkę ich bramki.

Gdy wydawało się, że Górnik może jeszcze postarać się o wywiezienie z Reymonta 22 choćby jednego punktu, Wisła postawiła kropkę nad "i". W 80. minucie Kasprzik źle wybił piłkę z pola karnego i wiślacy rozpoczęli kontrę, w końcowej fazie której Małecki wygrał pojedynek biegowy z rywalem i spod końcowej linii wystawił piłkę jak na złotej tacy Ondraskowi, a Czech wykonał wyrok, strzelając swojego trzeciego gola dla Wisły.

Dla Górnika to już dziesiąty z rzędu ligowy mecz bez zwycięstwa. W rundzie wiosennej zabrzanie zdobyli tylko cztery punkty i teraz mają już pięć "oczek" straty do pierwszego bezpiecznego miejsca w tabeli. Wisła natomiast wskoczyła na 9. miejsce i jest umownym liderem grupy spadkowej. Krakowianie są niepokonani już od siedmiu kolejek, a za kadencji Wdowczyka zdobyli 13 z 15 możliwych do zdobycia punktów.