Lech - Piast: Różne oblicza meczu, podwójne ciosy i remis, który cieszy tylko gości

Gdy do przerwy Lech prowadził z Piastem 2:0, niewielu sądziło, że wicelider się podniesie. Ten jednak pokazał charakter, odrobił straty i wywiózł z Poznania cenny remis, mimo że kończył mecz w dziesiątkę!

Szymon Mierzyński
PAP / PAP/Jakub Kaczmarczyk
Karol Linetty z każdym spotkaniem udowadnia, jak wiele znaczy dla Kolejorza i z jak wielkim zarobkiem dla klubu może się wiązać jego transfer, do którego najpewniej dojdzie już latem. Póki co jednak usługami tego zawodnika mogą się cieszyć w Poznaniu i to on w pierwszej połowie był postacią absolutnie kluczową. Już w 6. minucie - po tym jak o piłkę powalczył przed polem karnym Darko Jevtić - nie dał Jakubowi Szmatule szans precyzyjnym płaskim strzałem, zaś krótko przed przerwą "maczał palce" przy drugim golu, bo po to po jego uderzeniu bramkarz Piasta tak odbił piłkę, że z bliska do siatki niezbyt czysto, lecz skutecznie wtoczył ją Nicki Bille Nielsen.

Wisienką na torcie mógł być gol Linettego, który ostatecznie nie padł. Po 30 minutach młody pomocnik - jakby od niechcenia - oddał kapitalny techniczny strzał z narożnika pola karnego i obił spojenie słupka z poprzeczką.

Mylił się jednak ten, kto myślał, że pierwsza część była widowiskiem jednostronnym. Gliwiczanie nie potrafili wyprowadzić ciosu, ale momentami solidnie gospodarzy straszyli. Tak było choćby w 14. minucie, gdy po główce Josipa Barisicia i instynktownej interwencji Jasmina Buricia piłka odbiła się od poprzeczki.

2:0 do przerwy i mimo wszystko wydawało się, że ekipa Jana Urbana ma komfortową sytuację. Nic z tych rzeczy! Po zmianie stron Piast rzucił się do ataku i w ciągu niespełna kwadransa odrobił całość strat! Zaczęło się od kapitalnego zagrania Kamila Vacka za plecy obrońców, które perfekcyjnie wykończył Sasa Zivec. W 61. minucie natomiast ręce same składały się do oklasków, bo tego co zrobił Patrik Mraz nie powstydziłyby się największe futbolowe gwiazdy! Słowak dostał krótkie podanie od Martina Nespora i huknął nie do obrony z narożnika pola karnego. Uderzona z rotacją piłka wpadła do siatki przy słupku, a Burić - choćby wspiął się na wyżyny - nie byłby w stanie nic poradzić.

Kto wie czy gliwiczanie nie poszliby za ciosem i nie sięgnęliby w Poznaniu po pełną pulę, gdyby nie bezmyślne zachowanie Vacka w 68. minucie. Czech bezpardonowo zaatakował od tyłu Dawida Kownackiego i sędzia Bartosz Frankowski wyrzucił go z boiska. Można mieć pewne zastrzeżenia co do wysokości kary, nie zmienia to jednak faktu, że zawodnik Piasta postąpił skrajnie nieodpowiedzialnie.

Lech jednak nie potrafił wykorzystać przewagi liczebnej. Obraz gry w zasadzie się nie zmienił i poznaniacy zrobili w ofensywie za mało, by jeszcze wyszarpnąć zwycięstwo. Efekt? Remis 2:2, który nie może ich satysfakcjonować. Do wtorkowego rywala wciąż tracą osiem punktów.

Dla ekipy Radoslava Latala punkt wywalczony w stolicy Wielkopolski nie jest może osiągnięciem spektakularnym, lecz jego okoliczności i przede wszystkim korzystna sytuacja w tabeli każą tę zdobycz uszanować.