Holandia: Dublet Milika! Polak prowadzi Ajax do mistrzostwa!

Trwa pasjonująca walka o mistrzostwo Holandii, a jedną z głównych ról odgrywa w niej Arkadiusz Milik. W środowym meczu 32. kolejki Ajax Amsterdam pokonał SC Heerenveen 2:0 po dublecie Polaka i utrzymał pozycję lidera Eredivisie.

Maciej Kmita
Newspix / PICS UNITED

Na dwie kolejki przed końcem sezonu Ajax ma tyle samo punktów (78) co PSV Eindhoven, ale pierwszy w tabeli dzięki korzystniejszej różnicy bramek jest zespół Arkadiusza Milika. Ajax strzelił 76 goli, tracąc ich 20, a bilans PSV to 79:29.

Ajax i PSV idą w łeb od kilku tygodni. Broniąca tytułu ekipa Phillipa Cocu swój mecz 32. kolejki z Vitesse Arnhem (2:0) rozegrała we wtorek, więc Ajax nie miał miejsca na wpadkę. Podopieczni Franka de Boera od pierwszego gwizdka rzucili się na rywali i szybko przejęli inicjatywę.

Milik przed pierwszą szansą na zdobycie bramki stanął już w 9. minucie, ale jego strzał po dośrodkowaniu Mitchela Dijksa z lewej flanki został zablokowany. Ajax prowadził grę, ale w 18. minucie refleksem musiał błysnąć Jasper Cillessen, który z najwyższym trudem obronił uderzenie głową Mitchella te Vrede. W I połowie goście dochodzili do sytuacji podbramkowych, ale w kluczowych momentach precyzji brakowało albo bardzo aktywnemu Milikowi, albo Davy'emu Klaassenowi.

Pierwszą po zmianie stron okazję na gola Milik miał już kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry, ale z ostrego kąta huknął tylko w boczną siatkę. Z kolei w 55. minucie po podaniu Amina Younesa z lewej strony pola karnego Polak uderzył nad bramką.

Milik dopiął swego w 57. minucie, gdy pewnym strzałem wykorzystał rzut karny podyktowany za zagranie ręką Kennetha Otigby. Siedem minut później reprezentant Polski zadał drugi cios. Po kolejnej bliźniaczej akcji lewą stronę Dijks dograł piłkę płasko przed bramkę Heerenveen, a Milik tym razem posłał futbolówkę do siatki.

Drugie trafienie Polaka zupełnie pozbawiło gospodarzy animuszu i Ajax pewnie sięgnął po zwycięstwo, które pozwoli mu obronić pozycję lidera Eredivisie. Po dublecie ustrzelonym na Abe Lenstra Milik ma na koncie już 21 ligowych goli w tym sezonie.

W przedostatniej kolejce sezonu Ajax podejmie w Amsterdamie Twente Enschede, a PSV zagra u siebie z SC Cambuur Leeuwarden. Z kolei w ostatniej serii spotkań Ajax zagra na wyjeździe z De Graaschap, a PSV wystąpi na terenie PEC Zwolle.

SC Heerenveen - Ajax Amsterdam 0:2 (0:0)
0:1 - Milik (k.) 57'
0:2 - Milik 64'

Ajax Amsterdam zostanie mistrzem Holandii?