Magiczne statystyki Francesco Tottiego. Zachwycony nawet trener: Jest diamentem

Francesco Totti w ostatnich pięciu spotkaniach AS Roma przebywał na boisku łącznie przez 100 minut i we wszystkich przyczynił się do wywalczenia zwycięstw albo remisów. Luciano Spalletti już nie może nie doceniać 39-latka.

Konrad Kostorz
Getty Images / Paolo Bruno

Nowy trener rzymian nie ukrywał niechęci do stawiania na Francesco Tottiego. Przekonywał, że weteran nie nadąża już za kombinacyjną grą młodszych kolegów. Między 20. a 31. kolejką Serie A Luciano Spalletti pozwolił żywej legendzie Romy na łącznie 45 minut gry!

Totti siedział na ławce i się niecierpliwił. Jego wypowiedzi o niegodzeniu się na rolę rezerwowego wywołały konflikt z trenerem, a media zaczęły sugerować, że w sezonie 2016/2017 w zespole zostanie albo Spalletti, albo Totti.

W 32. kolejce Romie zupełnie nie szło w spotkaniu z Bologna FC i trener już w 46. minucie niespodziewanie sięgnął po "Il Capitano". Ten odpłacił się kapitalną asystą przy golu na 1:1. Tydzień później Totti dostał tylko 12 minut przeciwko Atalancie i ładnym golem zapewnił remis 3:3. - Niczego nie uratował, to zasługa drużyny - komentował wtedy Spalletti.

- Gol Tottiego nic dla mnie nie zmienia. W nowoczesnym futbolu liczą się nie tylko bramki, ale również tempo, wysiłek i wytrzymałość - dodawał trener, a spór wydawał się nie do przezwyciężenia. Spalletti musiał jednak przestać z lekceważeniem wypowiadać się o zawodniku, ponieważ ten w meczu z Torino wbiegł na boisko w 86. minucie i ze stanu 1:2 doprowadził do 3:2!

W pojedynku z Napoli 39-latek dostał 9 minut i miał duży udział przy bramce na 1:0 (dograł w pole karne za linię obrony). To jednak nie wszystko - w poniedziałek kapitalnym strzałem z rzutu wolnego trafił na 2:2 w wygranym meczu z Genoa CFC (3:2).

Takie statystyki nie są dziełem przypadku i pokazują ogromną klasę. Roma rozegrał 450 minut i w tym czasie strzeliła 11 goli. Totti na boisku przebywał przez 100 minut i aż 7 z 11 trafień rzymianie zdobyli właśnie w tym okresie!

- Według mnie Totti jest diamentem, więcej niż 24-karatowym, który można pokazywać tylko na specjalnych okazjach, a nie każdego dnia. Dał nam wyjątkowe wsparcie, właśnie po to tutaj jest - stwierdził Spalletti, przyznając w ten sposób, że na wcześniejszym etapie sezonu powinien był częściej stawiać na kapitana.

Z doniesień włoskich mediów wynika, że prezydent James Pallotta - także ze względu na wysoką formę Tottiego - jest skłonny przedłużyć kontrakt z napastnikiem, choć wcześniej sugerowano, że zaproponuje mu tylko stanowisko kierownicze po zakończeniu kariery zawodniczej. Osiągnięcie porozumienia nie powinno nastręczać problemów.

Statystyki Tottiego w ostatnich pięciu występach:

Rywal Wynik Minuty Tottiego Gole i asysty Tottiego Gole ogółem / z Tottim na boisku
Bologna FC 1:1 45 1 asysta 1/1
Atalanta Bergamo 3:3 12 1 gol 3/1
Torino FC 3:2 4 2 gole 3/2
SSC Napoli 1:0 9 - 1/1
Genoa CFC 3:2 31 1 gol 3/2

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)