Wisła Kraków zostaje w Ekstraklasie! Niecodzienne zdarzenia w Krakowie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Jacek Bednarczyk /
PAP / Jacek Bednarczyk /

W drugim piątkowym meczu 35. kolejki Ekstraklasy Wisła Kraków pokonała Jagiellonię Białystok 1:0 i jako pierwsza drużyna grupy spadkowej zapewniła sobie utrzymanie w Ekstraklasie.

Zwycięstwo Białej Gwiazdy i to bez straty bramki jest tym cenniejsze, że krakowianie zagrali w mocno eksperymentalnym zestawieniu linii obrony. Z powodu kartek pauzować musieli bowiem Boban Jović i Arkadiusz Głowacki, których miejsca zajęli odpowiednio Jakub Bartosz i Maciej Sadlok, a tego drugiego na lewej stronie defensywy zastąpił Tomasz Cywka.

Jagiellonia nie miała takich problemów personalnych, ale w jej bramce stanął Bartłomiej Drągowski, który w piątek przed południem zdawał w Białymstoku maturę z języka angielskiego, a po egzaminie wsiadł do samolotu jednego ze sponsorów klubu i zjawił się w Krakowie na kilka godzin przed meczem.

Młody golkiper Jagiellonii nie był jednak rozproszony nietypowymi okolicznościami i na linii spisywał się bardzo dobrze. Jako pierwszy w 14. minucie sprawdził go Krzysztof Mączyński, który w odstępie kilkudziesięciu sekund dwukrotnie uderzył z 18 metrów, ale Drągowski w obu przypadkach udanie interweniował.

Wisła grała lepiej niż w trzech ostatnich meczach, za które była krytykowana z uwagi na obniżkę formy, ale nie potrafiła zdominować Jagiellonii. Mimo to już w 25. minucie zdołała wyjść na prowadzenie, gdy centrę Patryka Małeckiego głową na gola zamienił Paweł Brożek. Była to już 156. bramka Brożka dla Wisły, dzięki czemu został drugim najlepszym strzelcem w historii Białej Gwiazdy.

{"id":"","title":""}

Jagiellonia szybko wypracowała sobie sytuację, po której powinna wyrównać. W 32. minucie goście ruszyli z szybką kontrą, w jej finalnej fazie Konstantin Vassiljev zagrał w pole karne do Przemysława Frankowskiego, ale ten uderzył wprost w Michała Miśkiewicza.

W 36. doszło do niecodziennego zdarzenia. Kontuzji mięśnia uda doznał sędzia Jarosław Przybył i w roli arbitra głównego zastąpił go Tomasz Wajda. Żywczanin nie sprostał jednak wyzwaniu i mylił się w najprostszych sytuacjach, a w 60. minucie powinien podyktować rzut karny dla Wisły za faul Drągowskiego na Brożku, ale nie wskazał na "wapno", choć młody bramkarz Jagiellonii wyciął napastnika Wisły równo z trawą i zasłużył na czerwoną kartką.

Nim jednak doszło do tej sytuacji, chwilę wcześniej dwie dobre okazje mieli goście z Białegostoku. Najpierw groźnie z ostrego kąta uderzył Karol Mackiewicz, ale Miśkiewicz zdołał sparować piłkę na rzut rożny, a po wznowieniu gry spod chorągiewki Łukasz Burliga uderzył z 10 metrów nad bramką Wisły.

Z kolei w 65. minucie Drągowski udowodnił, dlaczego warto było zainwestować w jego podróż lotniczą i dlaczego interesują się nim największe kluby Europy. Po centrze z prawego skrzydła Brożek zagłówkował tak, że wydawało się, iż piłka wpadnie do siatki Jagiellonii, ale Drągowski wyciągnął się jak struna i uchronił białostoczan przed stratą bramki.

Interwencja 19-latka przedłużyła nadzieje Jagiellonii na wywiezienia z Reymonta 22 korzystnego wyniku, ale Wisła nie wypuściła zwycięstwa z rąk, dzięki czemu została pierwszym zespołem grupy spadkowej, który zapewnił sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Białostoczanie o ligowy byt będą walczyli w następnych kolejkach.